OSN: Boje končí, bouře utichají - zranění a nemocní zůstávají - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

OSN: Boje končí, bouře utichají - zranění a nemocní zůstávají

Ikona

20. října 2010, 21.24 | NEW YORK | Výroční zpráva OSN o stavu světové populace upozorňuje, že po válkách, zemětřeseních a záplavách nastává klid, ale i nové problémy. Regiony po ozbrojených konfliktech či přírodních katastrofách čelí novým hrozbám. "Fyzická zranění – utržené ruce a nohy, zmrzačené obličeje, zdraví oslabené virem HIV a dalšími nemocemi – zůstávají do konce života. Pokud vůbec dochází k zocelení duševních rán a obnovení psychické rovnováhy, tak jen velmi pomalu," uvádí zpráva Populačního fondu OSN (UNFPA).

 

Podle OSN hraje velkou roli při revitalizaci oblastí po válkách a přírodních neštěstích místní komunita a obec. V místech, kde funguje sociální zázemí a podpora komunity, je návrat k normálnímu životu snazší.

Jako příklad může sloužit válečný konflikt v Bosně a Hercegovině – tamější ženy, které zažily sexuální zneužívání a násilí, po návratu domu místo pomoci od příbuzných čelily obvinění, že zostudily své rodiny. Dokonce 15 let po bosenské válce některé ženy tají své zážitky z obav, že je společnost odvrhne.

Právě ženy zpravidla nesou hlavní nápor při obnovování regionů po válečných střetech. Po návratu domů rodiny běženců často živí právě matky a manželky, což do konfliktních oblastí přináší nové genderové rozdělení společnosti upevňující roli ženy.

Proměny genderových rolí nejsou ovšem vždy přijímány pozitivně. Ve Východním Timoru nebo Libérii naopak vyvolaly vlnu domácího násilí.

Znásilňování jako "válečnou zbraň" označil UNFPA v dokumentu za jeden z největších neduhů moderní doby a varoval před jeho růstem.

Ozbrojené konflikty a války jsou mnohem méně tradičním bojem, ale snahou zlomit odpor civilistů. Právě k tomu slouží znásilňování.

Znásilnění, bití a ponižování zažila přinejmenším každá třetí žena na světě a netýká se to jen válečných zón. Genderové násilí si nachází živnou půdu nejčastěji v chudém a sociálně nestabilním prostředí. Pachatele přitom žena zpravidla zná.

Výroční zprávu OSN vytvořila z údajů z řady zemí od Bosny a Hercegoviny po Ugandu. Autoři 116stránkového textu navštívili okupovaná palestinská území, ale i Haiti, kde ničivé zemětřesení letos v lednu silně prohloubilo již tak napjatou situaci.

Zprávu vydala OSN k 10. výročí schválení rezoluce č. 1325, v níž Rada bezpečnosti OSN poprvé vystoupila proti násilnému zacházení s ženami během ozbrojených konfliktů a jejich nedostatečnému zapojování do mírových rozhovorů.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti