Tisíce Čechů chtějí mít hospodu - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Tisíce Čechů chtějí mít hospodu

Ikona

18. října 2010, 08.30 | ČESKÁ REPUBLIKA | Někdy se jim říká podnikatelé zrození z krize. Tedy lidé, kteří přišli o práci a zřídili si živnostenský list - s nadějí, že se jim bude dařit lépe. Letos je přitom paradoxně největší zájem o živnost pro pohostinskou činnost. V pondělním vydání o tom informují Lidové noviny (LN). "Odporuje to zdravému rozumu. Jedná se o nejvíc skomírající obor," říká odborník na cestovní ruch Jaroslav Kepka. V meziročním srovnání přibylo téměř 6700 živnostníků v tomto oboru.

 

Druhý nejžádanější obor je zednictví, kde nárůst dosahuje pouze tří tisíc. "Spousta lidí v rámci krize přišla o práci. Nevěděli kudy kam a snaží se to nějak nahradit. A právě tahle oblast je lidem povětšinou dost blízká. Není výjimkou, že si myslí, že tu práci znají, když do hospod chodí," říká Petr Baubín, člen představenstva Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.

Zájem o pohostinství zřejmě souvisí i s rostoucím počtem různých pořadů o vaření a rozšířením povědomí o gastronomii. "Lidová kulinaristika je silný trend, každý by chtěl být Pohlreichem. Je to v módě, každý je dnes erudovaný gastronom," říká Jaroslav Kepka. S tím souhlasí také Tomio Okamura, mluvčí České asociace cestovních kanceláří a agentur: "Časopisů i pořadů o vaření strmě přibývá, určitě s tím souvisí i přibývání živností v pohostinství."

Přibývání živností ještě neznamená, že skutečně roste i počet podniků. Část živnostenských listů má i jiný důvod. "Myslím, že vedle sebezaměstnání je to spíše účelové opatření. Například z jedné hospody se udělají čtyři, aby roční obrat podniku nepřesáhl jeden milion korun a z majitelů se nestali plátci DPH," říká Jiří Víšek ze Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. "Činnost se tak rozdělí například mezi kuchyni, obsluhu a další a každý si na to vezme svou živnost," potvrzuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti