Nejlepší evropské město pro podnikání je stále Londýn, Praha je 21. - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

Nejlepší evropské město pro podnikání je stále Londýn, Praha je 21.

Ikona

4. října 2010, 13.43 | PRAHA | Londýn, Paříž a Frankfurt jsou mezi obchodníky stále nejvhodnějšími městy pro podnikání v Evropě. Jak vyplývá ze studie European Cities Monitor, kterou v pondělí zveřejnila poradenská společnost Cushman & Wakefield, Praha si v žebříčku popularity evropských měst udržela 21. příčku. Kritéria, která manažeři považují za rozhodující pro umístění firemních aktivit, patří snadný přístup na trh a k zákazníkům, nabídka kvalitní pracovní síly, kvalita telekomunikací a vnitrostátní i mezinárodní dopravní spojení.

 

„V Praze roste podle zástupců zahraničních firem kvalita pracovní síly, ale například v telekomunikacích máme co dohánět,“ uvedla Radka Novak, vedoucí kancelářského týmu v Cushman & Wakefield. „V uplynulých dvou letech Česká republika v mnoha případech prohrála boj o nově příchozí společnosti s Maďarskem, Rumunskem či Polskem. Na vině je pravděpodobně dražší pracovní síla v ČR a chybějící státní pobídky,“ dodala.

Londýn si svou pozici na špici žebříčku drží od roku 1990, kdy byla studie poprvé zpracována. Průzkum se provádí mezi vedoucími pracovníky z 500 největších evropských firem, kteří přímo odpovídají za umístění nových poboček při expanzi firmy. Letos hodnotili 36 měst a to podle řady kritérií – např. kvalita života, telekomunikace, přístup na trhy, dostupnost a kvalita pracovníků, náklady na kancelářské prostory nebo dopravní obslužnost.

Letos poprvé do hodnocení zařadili i Bratislavu, v celkovém žebříčku se umístila na 32. místě. Manažeři ji velmi dobře hodnotí z hlediska nákladů na pracovní sílu, vládní podpory podnikání a nákladů na kanceláře.

„V Praze plánuje v příštích pěti letech otevřít své zastoupení 24 firem, zatímco v loňském roce své expanzní plány potvrdilo 20 firem. Na trhu je cítit mírný optimismus,“ sdělila Radka Novak. Nejvíce firem podle studie směřuje momentálně do Moskvy (47), na druhém místě je Varšava (30 firem), následuje Istanbul (29), Paříž (28) a Bukurešť (27).

Mezi faktory, které podle manažerů v příštích pěti letech nejvýrazněji ovlivní aktivity jejich firem, patří příležitosti na rozvíjejících se trzích, demografický vývoj (stárnutí populace), technologické změny a konkurence přicházející z rozvíjejících se trhů. Rozvíjející se trhy jsou současně vnímány jako obrovská příležitost, ale také jako silná hrozba.

Firmám výzkumníci také položili otázky zaměřené na jejich strategii ve vztahu k nemovitostem. V uplynulých 12 měsících dominovala snaha o konsolidaci a zmenšení používaných ploch (tuto strategii uvedlo 27 procent respondentů). V příštích 12 měsících bude hlavním cílem vyšší efektivita využívaných ploch, jak potvrdila čtvrtina dotazovaných.

Vyvážený je poměr firem, které mají v úmyslu přestěhování do levnějších prostor (11 procent) a firem, které naopak plánují přesun do kvalitnějších nemovitostí nebo lepší lokality (devět procent).

„Od roku 2008 došlo k výraznému posunu v přístupu společností k operativním nákladům a k využití prostor. Všichni manažeři výrazněji vnímají náklady spojené s užíváním kanceláří a jsou nyní připraveni věnovat energii prověření stávajícího stavu i možných optimalizačních řešení. Úspory nákladů lze dosáhnout přejednáním podmínek, zmenšením nevyužité plochy, přestěhováním do efektivnější a kvalitnější budovy, konsolidací či přestěhováním do jiné lokality s nižším nájemným,“ vysvětlila Novak.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti