V kempech poblíž Brna bivakují tisíce příznivců motorek, Češi jim nabízejí colu za 150 korun - Zajímavosti - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zajímavosti

V kempech poblíž Brna bivakují tisíce příznivců motorek, Češi jim nabízejí colu za 150 korun

Ikona

13. srpna 2010, 18.33 | BRNO | První tisícovky motoristických nadšenců se v pátek utábořily v kempech nedaleko Masarykova okruhu u Brna. Čas, který zbývá do zahájení závodů, si krátí popíjením piva, ohlušujícím rokenrolem, klábosením a túrováním svých motorek při předváděcích spanilých jízdách v uličkách kempů. "Zatím jsme nemuseli řešit žádné problémy nebo nepřístojnosti, uvedl mluvčí brněnských policistů Bohumil Malášek.

 

Jedinou mimořádnou událostí, která se během pátku v kempu odehrála, bylo lehké zranění jednoho z motocyklistů. "Poradili jsme mu jen, kam se má jít nechat ošetřit," dodal Malášek.

Policie nicméně rozbila uprostřed největšího kempu Na Startu svoji dočasnou polní služebnu. Uvnitř má k dispozici veškeré přístroje, nutné pro řešení dopravních přestupků, i techniku, která umožní identifikovat totožnost kteréhokoliv z návštěvníků kempu. Z vojenské dřevěné hlásky čas od času sleduje dění v kempu policista s dalekohledem, uličkami mezi karavany a stany procházejí pravidelně dvoučlenné hlídky. "Dáváme pozor hlavně na to, aby se nekradlo," řekl Malášek.

Atmosféra v kempu je podle Maláška srovnatelná s děním v podobných kempech při motoristických akcích ve světě. "Ti lidé si jezdí užít své hobby, chovají se všude podobně," řekl Malášek.

Motorističtí fandové z celé Evropy přijížděli do kempu plynule, během pátku se na silnicích v okolí okruhu doprava nijak dramaticky nekomplikovala. Návštěvníky z Rakouska, Německa, Slovinska, Maďarska, Chorvatska, Slovenska, ale i Itálie nebo Francie zatím nepřipravili o pohodu ani jazykově nevybavení čeští brigádníci, kteří motorkáře a karavanisty pouštějí do rozlehlého areálu. "Potřebuju si jen zanést helmu a tašku s doklady ke kamarádům do vozu. Mašinu tu nechám a hned se vrátím," prosí marně francouzsky o vstup starší motorkář. "Běž na konec řady k pokladnám," reaguje česky mladý brigádník a jazykovou nedostatečnost vyvažuje rázným gestem. Francouz bezradně máchne rukou a vydá se na konec půlhodinové fronty u okénka.

Šťastlivci, kteří už v kempu bivakují, si vesměs v pátek užívali pohody po únavné cestě. Předváděli se na různých malých motorkách při jízdách po zadním kole, po kempu jezdili skoro všichno bez přileb a často byly za řídítky vidět ženy, ale i nedospělí kluci. "Na soukromém pozemku neplatí silniční zákon, tady se projíždět mohou," tvrdil jeden z hlídkujících policistů.

Komunita byla přátelsky naladěná. Rakušané a Němci spolu svorně pod přístřešky popíjeli dovezené vlastní čepované pivo, jejich slečny zase holdovaly mírně alkoholickým drinkům přímo z lahví. Parta slovenských motorkářů od Trenčína se hlasitě a opravdově zdravila s třemi pekelnými anděly z Maďarska, kteří se chystali postavit stan hned vedle slovenského karavanu. "Politiku určitě neřešíme," řekl jeden z účastníků z Nového Mesta nad Váhom.

Většina z kempujících motorkářů má podle vlastních slov zásoby na tři dny. "Z kempu se do Brna, ani k předraženým stánkařům určitě nechystáme. Máme tady všechno potřebné, veškerý servis. Budeme jen pendlovat mezi karavanem a okruhem, " řekl Václav Chvojka ze Zlína.

Jedinými místy v kempu, které zely v pátek během dne prázdnotou, tak byly improvizované jídelny. Fronty se netvořily ani u stánků s občerstvením. "Chtít za dva litry koly 150 korun je zlodějina," glosoval pohled na vývěsky jeden ze slovenských turistů. Čeští stánkaři totiž ceny jídla a pití v kempu nadsadili víc, než je i pro zahraniční turisty přijatelné.

Točené pivo v kempu Na Startu nabízeli během pátku čeští stánkaři za 46 korun, plzeňské za 55 korun. Půllitr rozlévané coly přišel na 50 korun, malý panák myslivecké stál turisty 70 korun. Vyvěšené jídelní lístky, vesměs bez cenového ekvivalentu v eurech, pak lidem oznamovaly, že za ražniči v kempu zaplatí 90 korun, za grilované kuře 120 korun, a kousek chleba je přijde na pětikorunu. Za balenou dvoulitrovou colu pak turisté platili 150 korun, za půl litru nealkoholické limonády pak vydali 50 korun.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti