Radnice neprodá firmu vlastnící městské byty - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Radnice neprodá firmu vlastnící městské byty

Ikona

23. června 2008, 12.47 | Most | Radnice neprodá Mosteckou bytovou společnost, kterou stoprocentně vlastní a která se stará o městské byty. Stoprocentní podíl ve chtěla koupit společnost N-INVEST. Radní ale jednoznačně potvrdili, že prodej bytového fondu nepřipadá v úvahu a nechají si kontrolu na připravovanou další etapu privatizace bytového fondu. "Doporučíme zastupitelům, aby i oni přijali usnesení o rozhodnutí podíl ve společnosti neprodat, a odradit tak případné další zájemce o bytový fond," uvedl Vlastimil Vozka, primátor města.

 

Město chce o prázdninách zahájit prodej zbylých bytů zveřejněním koncepce prodeje. Cena za metr čtvereční sice ještě není známa, přesto podmínky prodeje by měly být pro nájemníky příznivé. "Je právně složité ošetřit vše tak, abychom co nejvíce zabránili spekulaci s byty a přitom byla cena pro nájemníky přijatelná, což je naším cílem. V posledním období navíc ceny bytů výrazně vzrostly, a to i v našem regionu," doplnil Vozka.

 
Mostecká bytová vlastní a spravuje v sedmdesátitisícovém Mostě 6500 bytů. Před dvěma lety město rozhodlo o prodeji 481 bytů a 25 nebytových prostor v deseti domech. Cena bytu se pohybuje od 2100 do 2750 korun za čtvereční metr obytné plochy
 
Společnost nemá dostatek financí na opravy a údržby domů kvůli regulovanému nájemnému. Ročně získá na činžích asi 90 milionů korun, což ale neumožňuje opravy v potřebném rozsahu.
 
Letos klienti Mostecké bytové hradí regulované nájemné 17,77 koruny za čtvereční metr. Do roku 2010 pak postupně vzroste na 21,33 koruny. Při uzavírání nových nájemných smluv s Mosteckou bytovou se už lidé zavazují k měsíční úhradě minimálně 25 korun za čtvereční metr obytné plochy.
 
Text a foto Tomáš Branda
 
 
 

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti