Kulaté výročí úmrtí Boženy Němcové připomenu různé instituce - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Kulaté výročí úmrtí Boženy Němcové připomenu různé instituce

13. ledna 2022, 10.06 | Několik institucí a sdružení připomene různými akcemi letošní 160. výročí úmrtí nejznámější české spisovatelky Boženy Němcové. Autorka Babičky, Divé Báry či sběratelka českých pohádek zemřela v pouhých 41 letech 21. ledna 1862 v Praze. Před dvěma lety se připomínalo 200. výročí jejího narození, kulaté výročí jejího odchodu připomene výstava v Klementinu a mnoho akcí připravuje spolek Kladské pomezí z regionu, který je spjat s dětstvím a mládím spisovatelky.

 

Památník národního písemnictví připravil k letošnímu výročí ukázku z fondu, který se vztahuje k Boženě Němcové, přístupná bude na sociálních sítích od 21. ledna. Ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu a Ústavem jazyka českého Akademie věd pak památník připravil plakátovou výstavu Božena Němcová. Osobnost – dílo – mýtus, která bude přístupná v Národní knihovně v Klementinu. ČTK to sdělila Iva Awwadová z tiskového odboru ministerstva kultury.

 

Výstava představí Němcovou ve vzájemném napětí známých biografických reálií, literárního díla a jeho pozdějšího fungování v české kultuře i ohlasu ve světě. Zabývá se tím, zda si ještě dnes zaslouží čtenářskou pozornost Babička, nebo spíše některá autorčina méně známá díla, či v jakém vztahu k nim stojí spisovatelčiny životní osudy. Návštěvníci výstavy se také dozvědí, zda se nějak lišilo přijetí Němcové v Česku a jako nejpřekládanější české autorky ve světě. Výstava však především podle pořadatelů chce nově zpřístupnit Boženu Němcovou jako národní symbol i evropskou autorku dnešním čtenářům.

 

Národní filmový archiv připravuje připomínku také především prostřednictvím sociálních sítí a zveřejněním odkazů na filmy dostupné on-line, které se váží k dílu či životu Boženy Němcové.

 

Spolek Kladské pomezí při příležitosti 200. výročí narození spisovatelky před dvěma lety připravil projekt Božena 200 s nabídkou putování regionem na místa spjatá s jejím životem i pozdější tvorbou. Letos plánuje doplnit web Kladské pomezí, kde zájemci najdou mimo jiné inspiraci na výlety nazvané třeba Za šťastným dětstvím Barunky Panklové, který je zavede do České Skalice, Ratibořic a na nedaleký Žernov, nebo Za Němcovou a Němcem, který vede po stopách mladé Němcové do Červeného Kostelce a jeho okolí.

 

Markéta Tomanová ze spolku Kladské pomezí v tiskové zprávě uvedla, že web se bude doplňovat také o kulturní akce, které v souvislosti s letošním výročím připravuje například Muzeum Boženy Němcové v České Skalici, Státní zámek Ratibořice či Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci. Muzeum Boženy chystá přednášku literární historičky Magdaleny Pokorné a prezentaci druhého vydání Babičky z roku 1861, které vyšlo těsně před spisovatelčinou smrtí s jejím ručně psaným věnováním.

 

Kladské pomezí je obecně prospěšná společnost pro šetrný rozvoj cestovního ruchu a také název turistické oblasti v severovýchodních Čechách při hranici s Polskem, která zaujímá rozlohu bývalého okresu Náchod a částečně zasahuje do okresu Trutnov v oblasti Jestřebích hor. Název vychází z historie, kdy tudy procházela obchodní stezka spojující Prahu s polským Kladskem.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 » Kultura  

 » Kraje  » Praha  

 » Kraje  » Královéhradecký