Nejslavnější „čokoládová“ kráska žijící v ČR pomáhá rodným Kapverdám - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Nejslavnější „čokoládová“ kráska žijící v ČR pomáhá rodným Kapverdám

Praha I Nejslavnější "čokoládová" modelka v Česku, Mónia Sófia se rozhodla pomoci svým rodným Kapverdským ostrovům. Nejenom, že pořádá řadu charitativních, společenských a kulturních akcí, z nichž výtěžek jde právě pro potřebné v tomto pro Evropany dovolenkovém ráji, ale nyní stále i u vzniku Česko-kapverdské obchodní komory.

 

 

Kapverdské ostrovy zná mnoho Čechů jako úžasný ráj pro strávení luxusní a romantické dovolené. Ovšem tato destinace má i své „stinné stránky“. Právě, jako v mnoha dovolenkových rájích jsou pomyslné ekonomické nůžky rozevřené velmi do široka. Na jedné straně nádhera, luxus, moře, pláže, na druhé pro nás až nepředstavitelná chudoba a tisíce lidí i dětí, kteří často nemají ani na to, aby mohly chodit do školy. Proto se známá modelka rozhodla své rodné zemi pomáhat. Její samotný životní příběh by vydal na knihu či hollywoodský film.

 

Původní myšlenkou vzniku Česko-kapverdské obchodní komory bylo vytvořit instituci, která bude propagovat partnerství mezi Českou republikou a Kapverdskou republikou.

 

 

„Spolupráce mezi oběma zeměmi se datuje od 90. let a zaměřuje se na oblasti vysokoškolského vzdělávání, cestovního ruchu, zemědělství, životního prostředí a politických vztahů,“ říká Mónica Sofia, viceprezidentka česko-kapverdské obchodní komory.

 

Sama pořádá prestižní společenské akce, jejichž výtěžek směřuje právě na pomoc lidem, kteří žijí – v pro nás často nepředstavitelných podmínkách. Jak sama říká, Češi znají pouze tu jednu stránku a ona by ráda, aby poznali i tu druhou. A pokud mohou, aby pomohli.

 

„Češi mají obrovské srdce a pomoct umějí. Fascinuje mě, jak umějí být soudržní. Rozhodně nejde o nějaké „žebrání“, ale o to, že lidé si mají pomáhat bez rozdílu krajin, řeči, barvy pleti, náboženského vyznání a podobně. Nikdo z nás neví, kdy bude v životě potřebovat pomoct toho druhého. O Kapverdách se toho tady poměrně málo ví, přitom je to krajina, která má i své velké bohatství,“ říká Mónica Sofia.

 

Cílem nově vzniklé komory je ale především navázat na předchozí dobré zkušenosti a dále rozvíjet obchodní a diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi. Mezi členy a partnery patří významné české a kapverdské společnosti působící v celé řadě oborů: od financí, práce s lidskými zdroji až po restaurování památek, development a výrobu. Spolupracují také se státními organizacemi a neziskovým sektorem.

 

Kromě legislativního poradenství při zakládání firem na území České republiky i Kapverdských ostrovů, zprostředkovala komora například prodej i koupi pozemků pro developerské partnery, pomáhá českým a kapverdským občanům komunikovat s úřady, učit se místní jazyk i získávat potřebná povolení.

 

„Na co jsem pyšná je, že jsme získali prostředky na výrobu a odvoz kondenzátorů (od firmy TnG-Air.CZ), které jsou schopny vyprodukovat až 140 litrů pitné vody denně, což napomáhá v bojí proti suchu, které tuto krajinu mj. také sužuje,“ podotkla Mónica Sofia.

 

Česko-kapverdská obchodní komora byla také stěžejním partnerem v covidové době. „Byli jsme hlavním partnerem české a kapverdské vlády ve věci nouzových odletů ze zemí, kde pobývali jako turisté během první vlny koronavirové pandemie. Zajistili jsme Kapverďanům ochranné roušky, dezinfekce, ozonizéry i plicní ventilátory. Naši pomoc jsme doplnili nyní i o 10 dalších ozonizérů, které věnoval kapverdskému lidu pan L. Moješčík za společnost TnG-Air.CZ,“ prozradila viceprezidentka Mónica Sofia.

 

Česko-kapverdská obchodní komora se rovněž podílí na rozvojových a charitativních projektech. Úzce spolupracuje s nadačním fondem Naděje Cabo Verde, jehož misí je zlepšovat budoucnost kapverdských dětí. V únoru příštího roku má komora v plánu uspořádat historicky první Česko-kapverdské obchodní fórum v Praze za účasti vysoce postavených vládních představitelů obou zemí a významných českých a kapverdských podnikatelů.

 

„Akci bude tvořit několik přednáškových bloků, které mají za cíl představit investiční potenciály obou zemí,“ dodala Sofia s tím, že stěžejním partnerem komory je i ministerstvo průmyslu a obchodu v čele ministrem a vicepremiérem Vlády ČR Karlem Havlíčkem.

 

Zájemci, kteří se chtějí dozvědět víc informací, je najdou na internetových stránkách

www.ck-obchodnikomora.cz.

 

Zdroj: Metropol/ Foto: ck-obchodnikomora.cz,, archiv M. Sofie a Jaroslav Hauer

Mónica Sofia s L. Moješčíkem za společnost TnG-Air.CZ

Kapverdské ostrovy jsou sice nádherným dovolenkovým rájem, ale také zemí plnou chudoby

Kapverdy jsou nádherné místo na světě

Zástupci Česko-kapverdské obchodní komory a obchodní partneři

Mónica Sofia je viceprezidentkou CK obchodní komory

Mónica Sofia v kapverdské škole, které sama pomáhá

Modelka má vlastní nadační fond Cabo Verde, který pomáhá potřebným v její rodné zemi

Čokoládová kráska při prezentaci módy

Dělá to, co ji baví, ale zároveň pomáhá těm, kteří to potřebují

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti