Jsou zprávy o desítkách odložených zvířat kvůli koronaviru fake news? - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Jsou zprávy o desítkách odložených zvířat kvůli koronaviru fake news?

Evropa / Zprávy o desítkách odložených zvířat a přeplněných útulcích v Evropě kvůli koronavirové krizi, se v posledních dnech objevily na sociálních sítích. Jak uvádí několik organizací na ochranu zvířat a mezinárodní média, někde tomu tak bohužel skutečně je. U nás v Česku nebo například v Rakousku či Německu ale situace tak dramatická není.

 

Střední Evropa patří naštěstí k vyspělým částem kontinentu a většina zdejších obyvatel nepanikaří ze zpráv, že by covid-19 přenášela zvířata, nebo naopak, že právě ona mohou za to, že se onemocnění šíří. Asijské země, vesměs čína doslova vraždí kočky, psy, tedy kromě těch částí, kde jsou dokonce pochoutkou pro místní, otrlé obyvatele. Jinak ale lidé, kteří milují zvířata, si své psí, kočičí i jiné miláčky hýčkají.

 

"Naopak přibývá dotazů na veterinách, zda nemůže jejich pes nebo kočka od páníčka nákazu chytit. Nebo co mají dělat, když oni sami byli pozitivně testovaní. Přenos z člověka na zvíře byl v některých vzácných případech zaznamenán, ale nešlo o nic dramatického," uvedl například Oliver Bayer z vídeňské asociace pro ochranu zvířat. 

 

Právě v Rakousku se na některých sociálních sítích objevily zprávy o hromadném "vyhazování" zvířat na ulice, což se ukázalo jako fake news.

 

Existují ale případy, kdy policie skutečně našla devětměsíční fenku opuštěnou u dálnice v Horním Rakousku tři dny po vyhlášení restriktivních opatření. Organizace, která se ochranou zvířat zajistila převoz psa do útulku, z kterého si ji za pár dní vzali noví majitelé staršího věku a ti fenku naprosto milují. Dokonce jí nechali jméno Corona, které jí prozatimně dali v útulku. 

 

Ani v České republice není situace se zvířaty, která by někdo odkládal nějak dramatická. Tedy ne, než je tomu běžně. Naopak i čeští veterináři zaznamenávají spíš dotazy, zda nemůže jejich mazlíček chtit virus, když oni jsou s ním v karanténě. Někde zase řeší, kdo se o psa či kočku postará, když jejich majitel musí do nemocnice. 

 

Čeští ochránci zvířat a pracovníci spolků a útulků se snaží také všem pomoct, podat pomocnou ruku nebo alespoň radu. Mezi studenty a dobrovolníky je i celá řada těch, kteří i seniorům nabízejí venčení jejich pejsků zdarma, právě proto, aby tito nejvíce ohrožené skupiny nemuseli zbytečně mezi lidi. 

Zdroj: Metropol / foto: archiv

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti