Totalita dorazí i do Prahy! Chybět nebude ani Veřejná bezpečnost - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Totalita dorazí i do Prahy! Chybět nebude ani Veřejná bezpečnost

Unikátní road showPři příležitosti 30. výročí od tzv. Sametové revoluce a pádu komunismu, se v Českých Budějovicích, Brně a Plzni představila unikátní road show „TOTALITA“ aneb multimediální průvodce Československem 1948 – 1989, která navštívila už České Budějovice, Brno a Plzeň, dorazí i do Prahy. Od pondělí 11. do neděle 17. listopadu se představí na Karlově náměstí. Chybět nebudou ani příslušníci Veřejné bezpečnosti.

 

Doposud projekční dóm s unikátní projekcí navštívilo ve třech městech, kde road show Totalita již byla, na 60 000 lidí, především žáků a studentů.

 

Celý projekt u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce odstartoval 23. září v Českých Budějovicích, pokračoval v Brně a v Plzni. Nyní symbolicky zakončí svou pomyslnou pouť v hlavním městě, kde před třiceti lety boj za svobodu v podstatě začal.

 

„Všichni, kteří doposud dvacetiminutovou 3D projekci (videomapping) uvnitř našeho „projekčního dómu“ viděli, byli nadšeni. Zpracováním, pojetím i informacemi, které zazněly. Máme velkou radost z toho, že je především mezi studenty a mladými lidmi takový zájem. Zvláště, když si uvědomíme, že ze sociologických průzkumů vyplívá, že současná nová generace má o době totality velmi malé povědomí,“ uvedl autor projektu Lukáš Nádvorník ze společnosti Media Park Praha, který stojí i za loňskou úspěšnou roadshow k 100. výročí Československa „Zažijte to znovu“.

 

Do nafukovacího stanu s šesti projektory se vejde 110 lidí najednou, kteří leží na lehátkách a sledují v kupoli stanu speciálně vytvořenou projekci, která mapuje období let 1948 až 1989, tedy nejdůležitější milníky naší (ne)dávné historie. „Do těch dvaceti minut nemůžete vměstnat vše, ale snažili jsme se, aby to bylo uděláno zajímavě, poutavě a abychom návštěvníkům ty události přiblížili co nejsrozumitelněji. Dnešní mladí lidé vůbec netuší, co to třeba byly fronty na banány, mandarinky, pořadníky na auta, nebo že se za projev názorů zavíralo a někdy i popravovalo,“ podotkl autor projektu Lukáš Nádvorník.

 

Zatímco projekce v dómu přinese především emocionální zážitek, informační panely rozmístěné v jeho okolí doplní potřebné faktografické informace a celkový historický kontext událostí. Panely obsahují i QRe kódy, díky kterým si návštěvníci budou moci pustit i zajímavá videa, například z politického procesu s Miladou Horákovou, dobová reportáž z vojenské přehlídky na Letenské pláni nebo studentské demonstrace 17.listopadu 1989.

 

„Instalace je zdarma a je přístupná každý den od 8:30 do 20 hodin s tím, že do 15:30 je určena primárně školám. O víkendu pak začátek posunutý o hodinu později. Odpolední časy a víkend pak jsou určeny široké veřejnosti. Školy si návštěvy mohou rezervovat na webu www.totalitnistat.cz, s tím, že jim přijde potvrzení s konkrétním časem. Je ale třeba počítat s jistou rezervou, zvláště pro opravdu obrovský zájem. A také proto, než se 110 lidí dostane dovnitř a po projekci zase ven,“ uvedl PR manažer projektu René Kekely.

 

Součástí projektu je kromě besed také několik „dobových detailů“ jako například příslušníci Veřejné bezpečnosti (VB). Tyto postavy dokreslují atmosféru dobu totality, tak jak je znají minulé generace. 

 

"Tato road show vznikla ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem, ředitelem Ústavu soudobých dějin Akademie věd ČR Miroslavem Vaňkem a pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery a Platformy evropské paměti a svědomí unikátní vzdělávací multimediální projekt TOTALITA Multimediální průvodce Československem 1948–1989. „Našim cílem je představit základní totalitní rysy komunistického režimu, které však často měly vzhledem k jeho rozsáhlé systémové krizi na konci osmdesátých let také svoji absurdní až komickou rovinu. Vedle ideologických  a represivních mechanismů se pokusíme také přiblížit rozšířenou banalitu, uniformitu a uzavřenost tehdejšího způsobu života“, říká odborný garant projektu a přední český historik Petr Blažek.

 

Všechny potřebné informace najdou zájemci na webu www.totalitnistat.cz

nebo také na Facebooku https://www.facebook.com/totalita1948.1989/

Zdroj: Metropol / foto: Totalitnistat.cz

Unikátní projekci navštívilo ve 3 městech na 60 tisíc lidí

Chybět nebudou ani příslušníci VB

O projekt byl ve všech městech obrovský zájem

Veřejná bezpečnost bývala v dobách (ne)dávno minulých spíše represivní složka

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti