Před 20 lety odešla Štěpánka Haničincová, která vychovala několik generací - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Před 20 lety odešla Štěpánka Haničincová, která vychovala několik generací

Praha I Dnes je to přesně 20 let, kdy do hereckého nebe odešla velká televizní legenda, která vychovala miliony dětí u obrazovek Štěpánka Haničincová. Na svou bývalou manželku „Štěpku“, jak jí také často říkával, vzpomíná herec Jan Přeučil.

 

Herecký a dabérský bard prozradil, jak na svou milovanou ženu po tolika letech vzpomíná a co má jeho současná manželka Eva Hrušková všechno s tou, která ho opustila velmi tragicky, společného. I to, s čím se taky odmítla smířit.

 

„Řada lidí vzpomíná že se Štěpánkou prožili nádherné období. Já jsem to štěstí měl taky. Bylo to krásných 30 let, co jsme spolu byli a nikdy na ni nezapomenu. Denně si na ni vzpomenu, zvláště, když hrajeme s mou paní Evinkou divadlo pro děti. Tyto dvě úžasné, mé dámy, mají totiž mnohé společné,“ přiznal herec, dabér a profesor herectví a rétoriky.

 

Jan Přeučil zavzpomínal u několika fotek ze soukromého alba, na kterých je třeba jejich svatba, společná herecká práce i některé další záležitosti, třeba účast na dětském filmovém festivalu ve Zlíně.

 

„Štěpánka byla pro mnohé generace jakási televizní maminka. Ovlivnila řadu lidí, dětí a měla neuvěřitelnou a zvláštní sílu jako moderátorka, konferenciérka. Vyzařovala z ní láska k dětským divákům, proto ji taky tolik milovali, uměla porozumět dětem a její loutky Čertík Bertík, Kačenka, se staly nesmrtelnými,“ zavzpomínal s chvějícím se hlasem její manžel Jan Přeučil.

 

„Ona byla neuvěřitelná a tak laskavá, jako byla na obrazovce, byla i v soukromí. Často zůstávala v televizní redakci i dlouho do večera a odepisovala osobně na ty stovky a stovky dopisů, které jí malí i velcí diváci posílali. Neuvěřitelné, jak byla populární a oblíbená. Dodnes se setkávám s lidmi, kteří mi říkají: „Štěpánka, to bylo mé dětství, já jsem s ní vyrůstal. Je to milé a člověka to pohladí po duši,“ svěřil se Přeučil.

 

Ten byl také bohužel ten, kdo svou milovanou ženu našel 27. října 1999 večer v jejich Vinohradském bytě bez známek života. Štěpánka Haničincová tehdy nešťastně upadla hlavou na topení.. a už jí nebylo pomoci. V bytě v tu dobu byla sama. Pro Jana Přeučila, který se vracel z divadla, to byl obrovský šok, zvláště poté, co s ní před tím zažíval poněkud smutné chvilky. Štěpánka Haničincová se totiž uzavřela do vlastního světa poté, co už neměla práci a ztratila smysl života.

 

„Poprvé ji vyhodili z televize komunisti, protože její dcera Saša si vzala chartistu a kvůli tomu měla ona, ale i já velké problémy. Pak ji po revoluci z televize sice oslovili, aby se vrátila, jenomže byly dvě věci, které jí to znemožnily: Za prvé to tempo rytmu, jakým se to pak v televizi dělalo, a za druhé – oni ji řekli, že by už nebyla ta kamarádka dětí Štěpánka, ale jakási ´babička Štěpánka´. To ona však, bohužel, odmítala," svěřil se herec, dabér a profesor Přeučil.

 

Haničincová, jejímž prvním manželem byl Petr Haničinec, těžce nesla stárnutí a nechtěla být pro někoho televizní babičkou. Odmítla tedy tenrkát nabídku z televize a na obrazovku se už nevrátila. Bohužel deprese a démon alkohol udělali své.

 

"Štěpánka byla doma, cítila se nepotřebná. Byla to ale do poslední chvíle veliká dáma. V té hrůze, kterou jsem jejím odchodem prožíval mě ale potkalo štěstí. Druhý den poté, co se to se Štěpkou stalo, zazvonila u mých dveří naše sousedka Evička Hrušková, s níž jsme se znali a bydleli vedle sebe roky a přinesla mi bábovku. My jsme pak společně začali hrát pro děti, jako kdysi se Štěpánkou, přeskočila jiskra a bylo to. Jsem nesmírně šťastný, že mne v pokročilém věku potkalo tohle štěstí. Také Evička si prožila do té doby své a asi tomu osud takhle chtěl a jsme spolu už 15 let. V mnohém je Štěpánce, s kterou se znala a dokonce ji poznala už jako malá dívenka v televizi a později jako mladá slečna, podobná. Laskavá, vtipná, hodná, krásná a s láskou k herecké profesi. Zkrátka je to neuvěřitelné, kolik společného spolu mají. A nesmírně obdivuji na Evičce, že kdykoli hovořím o Štěpánce, vždycky nezapomene velmi upřímně dodat, jak skvělá ona byla a jak si jí celý život vážila,“ dodal Jan Přeučil.

 

 

Zdroj: Metropol / ČTK foto: archiv J. Přeučila

Na sklonku života se Štěpánka uzavřela do svého světa

Svatba Štěpánky a Jana Přeučila začátkem 70. let minulého století

Společně hráli pro děti, podobně jako dnes hrají s Evou Hruškovou

V mládí byla Štěpánka Haničincová velmi krásná

Měla talent - hrála, zpívala i moderovala

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti