Jiří Hrzán by dnes oslavil 80. narozeniny! Dočká se své sochy! - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Jiří Hrzán by dnes oslavil 80. narozeniny! Dočká se své sochy!

Tábor I Velkému českému herci, který miloval výšky a také se mu staly osudným, by právě dnes bylo 80. let. Zemřel uprostřed natáčení filmu, za stále záhadných okolností před 39 lety. Krátký život mu dokonce kdysi předpověděla herečka Helena Růžičková, která měla herce velmi ráda.

 

Herec Jiří Hrzán se narodil v prvním roce II. světové války v Táboře. Jeho tatínek byl známý zdejší zahradník a také osobní zahradník prezidenta Edvarda Beneše, kdy se staral o květiny v areálu u jeho vily v Sezimově Ústí. 

 

Svou kariéru začal Jiří Hrzán v Táboře v Divadle mladých, které se dochovalo dodnes. Herec neměl jen umělecké sklony, ale byl nadán i sportovně. „Říkalo se o něm, že měl gumové tělo, ale na pády z výšky bohužel ani to nestačilo,” vzpoměl kdysi jeden z jeho přátel z rodného města s tím, že už jako malý a mladý byl Hrzán hyperaktivní. Dokonce prý závodně běhal.

 

Poté, co se v září 1980 vydal po hromosvodu domu v pražské Ladově ulici do 5. patra do oken bytu, kde byla jeho bývalá partnerka, která ho dveřmi nechtěla pustit. „V bytě měla totiž milence. „Jirka lezl po fasádě do oken a jeho bývalá manželka, nikoli milenka, jak se uvádělo, mu prý neotevřela, když se tam chtěl dostat. A snad prý i zabouchla okna, když on tam měl prsty. Spadl dolů a za pár dnů zemřel. To bylo strašné,“ řekl před časem, za svého života režisér Juraj Herz který v té době natáčel s Hrzánem film Buldoci a třešně, v němž měl roli mafiána Fofa. Roli po něm musel převzít Mirosav Středa, který po něm všechny scény musel přetočit. 

 

Hrzán byl dvakrát ženatý. S první ženou Věrou měl dceru Báru, dnes známou herečku, s Olgou Hlavovou pak dceru Terezu. Spekuluje se, že měl i nemanželského syna, který dodnes žije…

 

Velký herec se konečně dočká pocty. Ve svém rodném Táboře mu na přelomu jara a léta odhalí bronzovou sochu. „Bude stát u rybníka Jordán, zezadu gymnázia, které navštěvoval. Město Tábor uvolnilo 300 tisíc korun potřebných k realizaci podobizny,” uvedl starosta města Štěpán Pavlík. 

 

Jednu ze svých posledních filmových rolí točil Jiří Hrzán právě v rodném městě. Šlo o bláznivou komedii Blázni, vodníci a podvodníci, kde jezdil dokonce na lyžích zapřažený podél dnešních Parkánů či po Jordánské hrázi. Největší část se odehrávala u Knížecího rybníku v kempu. „Už tam jsem Jirkovi říkala, když jsme točili, ať na sebe dává pozor, že mu hrozí nebezpečí. A ať si uvědomí, že nemá tolik času, kolik si myslí... Nějak tak jsem mu to oklikou připomínala. Z numerologie i kávové sedliny jsem několikrát viděla, že Jirkův život bude velmi krátký," říkávala herečka a vědma Helena Růžičková, která v komedii také hrála.

 

Jiří Hrzán vzešel z Tábora, aby se do něj po svém dramatickém úmrtí také vrátil. Jeho ostatky jsou uloženy na Novém hřbitově v hrobě, o který se starají vzdálení příbuzní. Řada jeho fanoušků a fanynek přitom ani netuší, že je zde pohřben. Netušily to donedávna ani jeho dvě bývalé partnerky - herečka Hana Čížková nebo zpěvačka Martha Elefteriadu.

Zdroj: Metropol / archiv

Jiří Hrzán byl muž mnoha tváří

Malý Jirka s maminkou

Často hrál s Ivou Janžurovou

Jednu z posledních rolí točil v Táboře, komedii Blázni, vodníci a podvodníci

Takhle bude vypadat Hrzánova bronzová socha

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti