Stavba plavecké haly začala slavnostním poklepáním - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Stavba plavecké haly začala slavnostním poklepáním

Louny | Slavnostním poklepáním na základní kámen začala první listopadový den výstavba nové plavecké haly v Lounech. Za 219 milionů korun bez DPH ji postaví vítěz výběrového řízení společnost Metrostav, hotová by měla být v dubnu 2020.

 

Objekt vyroste v místě staré plavecké haly z osmdesátých let 20. století, kterou město kvůli špatnému technickému stavu nechalo na konci léta 2016 zavřít a loni na jaře zbourat. „To, že v Lounech nyní nemáme halu, je problém pro naše školy i plavecký oddíl. Její příprava je práce lidí napříč politickým spektrem v Lounech, za což všem děkuji,“ připomněl v rámci slavnostního okamžiku starosta Radovan Šabata.

Výstavba haly bude historicky nejdražší investicí města. Nové sportoviště nabídne moderní zázemí plaveckého a zážitkového bazénu s atrakcemi včetně tobogánu, vířivky a sauny.

„Nabídková cena je vyšší oproti předpokládané ceně podle projektu o dvanáct procent. Na trhu stavebních prací se aktuálně běžně dosahuje v rámci veřejných zakázek oproti rozpočtu navýšení ceny o 10 až 20 procent,“ sdělila vedoucí odboru správy majetku lounské radnice Blanka Sunkovská na konci září.
„Máme na ni připraveno v účelovém fondu pro financování haly 73 milionů korun. To pokryje začátek výstavby. O tom, kde vzít další peníze, rozhodne nově zvolené zastupitelstvo,“ sdělil radní a předseda finančního výboru lounského zastupitelstva Michal Kučera.
Město by sice teoreticky mohlo celou halu zaplatit ze svého, na jiné investice a opravy by mu ale na několik dalších let nezbyly žádné peníze. Proto si zřejmě vezme úvěr. Dosud si město žádný nebralo a žádné dluhy nemá.
Budou se zároveň hledat možnosti jak ušetřit. Jednou z nich je, že plaveckou halu bude provozovat městská organizace, která je plátcem DPH. Město by pak mohlo požadovat vratku daně z přidané hodnoty za výstavbu haly. Jinak by hala vyšla na dalších zhruba 40 milionů korun.

Od května do července 2017 probíhala demolice Městské plavecké haly v Lounech. Akci realizovala firma PEMELOG s.r.o. Praha. Město za demolici zaplatilo 1 621 400 Kč vč. DPH, ale prodejem druhotných surovin získalo zpět bezmála 1,3 mil. Kč. Navíc byla dodavatelské firmě vyúčtována i smluvní pokuta za pozdní dokončení zakázky ve výši 30 tis. Kč. V současné době je prostor po objektu plavecké haly vyčištěn a připraven na další investiční kroky.
Nově zvolené zastupitelstvo bude o financování haly rozhodovat v době, kdy už by se měla stavět. Komunální volby by tak neměly do výstavby promluvit. Zdroj: Petr Kinšt, Městský úřad Louny

 

Zdroj: Metropol

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

34.5%

 

Ne

37.7%

 

Zlepšuje se to

27.8%