Za kouzlem palem a cykasů - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Za kouzlem palem a cykasů

Ikona

6. ledna 2009, 20.49 | Praha | Botanickou zahradu hl. města Prahy v Troji sice přikryla sněhová peřina, ale v jejich krytých prostorách to na spánek vůbec nevypadá. Po prosincových akcích Hořkosladká neřest a vánočně vyzdobeném skleníku Fata Morgana tu byly na leden připraveny další dvě zajímavé prezentace.

 

Od úterý je veřejnosti přístupna ve skleníku Fata Morgana výstava nazvaná Palmové dny, na níž je představeno na 70 druhů palem a 20 druhů cykasů, z nich většina je velmi málo známých, pocházejících z exotických, převážně ostrovních zemí. Návštěvník se díky této akci vzdělá nejen po botanické stránce, ale i geografické. Ne každý ví, že cykasy jsou sice palmám podobné, ale nejsou s nimi vůbec příbuzné. Patří mezi nejstarší živé organismy na světě, byly dominující v říši rostlin, když mezi živočichy na zeměkouli vládli dinosauři. Unikátem přehlídky je teprve předloni objevená a loni nově popsaná palma rodu Tahina z Madagaskaru, která dorůstá do výšky až 21 metrů a listy má v průměru až pět metrů. „Zajímavé na ní je i to, že ve svém dlouhém životě kvete jen jednou, a to ji vyčerpá natolik, že zahyne. Vedle rostlin je tu vystavena a sbírka palmových semen od těch nejmenších až po největší semeno světa – Lodoicea maldavica pocházející ze Seychelských ostrovů, které má běžně hmotnost okolo 20 kg. Palmy a klíčivá semena vybraných palem a cyklů lze zakoupit i s návodem k výsevu. Výstava je přístupna v týdnu od úterý do neděle v době od 9 do 16 hodin,“ prozradila tisková mluvčí Botanické zahrady Marcela Uhlíková.
Druhou výstavou, která je už rovněž přístupna, je 2. ročník přehlídky Tašky a kabelky z rostlinných materiálů. Zaujme nejen ženy, ale každého, kdo si cení rukodělnou výrobu. Tato výstava souvisí s přehlídkou Palmové dny, protože právě z palem je řada vystavených exponátů vyrobena. Unikátní exponáty, z nichž některé zapůjčilo Národní muzeum, doplňují fotografie a ukázky rostlin. 
(aur)

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti