Podléháme v období Vánoc stresu? - Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Podléháme v období Vánoc stresu?

Ikona

26. prosince 2008, 19.33 | Praha | Přestože období Vánoc obecně vyvolává u občanů České republiky pozitivní pocity, pro mnohé z nás Vánoce zároveň znamenají značnou psychickou zátěž v podobě stresu, který podle většiny dotázaných k těmto svátkům neodmyslitelně patří. Ze studie společnosti GfK Praha vyplývá, že téměř 60 procent obyvatel spojuje tento stres s nedostatkem finančních prostředků na nákup vánočních dárků.

 

Stres z nakupování vánočních dárků respondenti významně často vázali na nedostatek finanční hotovosti. "Těžkosti vyjít s penězi v souvislosti s Vánocemi," zmiňovaly až tři pětiny dotázaných. Možná také proto se ukazuje, že se lidé před Vánocemi příliš nechtějí pouštět do nákupu dražších dárků a až polovina z nich plánuje za dárky utratit sumu do pěti tisíc korun," uvedl Pavol Frič z GfK Praha, autor studie. Více než 20 tisíc korun za dárky plánují vynaložit jen dvě procenta dotázaných. Jestli se obchodníkům nakonec podaří nákupní plány díky předvánočním slevám zvýšit, zůstává zatím otevřenou otázkou.

Přes veškerý stres, kterému jsme vystaveni, však většina z nás dokáže překonat svůj odpor ke komercionalizaci Vánoc a upřímně se na ně těší. Je zcela příznačné, že faktor vánoční pohody je typický pro všechny vrstvy a kategorie obyvatelstva. "Většina Čechů Vánoce nespojuje s dovolenou v exotickém zahraničí, ale s lidským teplem v kruhu rodiny a přátel, bez nervování a shonu. Zdá se, že navzdory všemu stresu, který tomu předchází, je naprostá většina Čechů o Vánocích šťastná," dodal Frič. Z výzkumů dále vyplývá, že nakonec většina Čechů prožívá Vánoce podle svých ideálních představ, tedy v kruhu rodiny a přátel.

(WR)
zdroj: WEBreportér.cz

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti