Tendry v Lesích jsou významným krokem k dobré správě státního majetku - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Tendry v Lesích jsou významným krokem k dobré správě státního majetku

3. května 2011, 14.29 | PRAHA | Ministerstvo zemědělství oceňuje, že Lesy ČR splnily zadání a vypsaly veřejné výběrové řízení podle tzv. Dřevěné knihy. Na přípravě tendrové dokumentace spolupracovaly Lesy ČR s Transparency International, která konstatovala, že „vše nasvědčuje tomu, že tendry budou maximalizovat příjem Lesů České republiky“.

 

Poprvé v historii Lesů ČR jsou soutěže vypsány podle otevřeně připravené a široce projednané koncepce. Dalším krokem naplňování pravidel Dřevěné knihy bude postupné vypsání několika stovek malých soutěží na 10% vyčleněných území vhodných pro malé firmy a živnostníky. Ti tak nebudou odkázáni jen na zakázky zprostředkované většími firmami.

 

„Vyhlášené tendry jsou dalším úspěchem přístupu založeného na poctivé soutěži lesnických firem a významným krokem k dobré správě cenného veřejného majetku,“ komentuje výběrová řízení ministr zemědělství Ivan Fuksa.

 

Pro základní vysvětlení svých kroků v Lesích ČR a vyvrácení některých mýtů natočil ministr Ivan Fuksa krátké video, které naleznete zde:

https://www.youtube.com/watch?v=0ce_eTm0TLc

 

Kompletní znění Dřevěné knihy v podobě projednané vládou naleznete zde:

https://eagri.cz/public/web/mze/lesy/lesnictvi/koncepce-a-strategie/koncepce-mze-k-hospodarske-politice.html

 

 

 

Hlavní přínosy schválené koncepce:

1)        Zvýšení výnosu pro stát

Základním principem koncepce je otevřená a transparentní soutěž - zadávání zakázek těm, kteří státu nabídnou lepší podmínky, a následná tvrdá kontrola dodržování pravidel, smluv a pohybu dřeva v lese. Lesy opustí systém prodeje dřeva přes netransparentního prostředníka.

Výhodnost navrhovaného systému, kdy Lesy ČR soutěží komplexní zakázky včetně prodeje dřeva se již potvrdila dvakrát. Poprvé při tříletém souběhu s alternativním systémem, ve kterém se soutěží pouze služby a Lesy ČR prodávají dřevo samy - Lesy ČR by při využití pouze navrhovaného systému vydělaly každý rok o 600 milionů korun více.   Podruhé při jeho využití v jednoročních tendrech na rok 2011 - výnos pro stát bude nejméně o 3 miliardy vyšší než v roce 2009.

 

2)        Umožnění důsledné kontroly a zamezení krádeží dřeva

V navrhovaném systému přebírají firmy dřevo „u pařezu“, po pokácení a ocenění. Veškerá rizika ztrát při další manipulaci potom nesou samy.  Odpovědnost za nesoulad evidencí je jasná i pro následnou kontrolu podle pařezů či leteckých snímků.

 

3)        Zajištění dřeva pro menší zpracovatele

Dvacet procent dřeva bude závazně prodáváno na veřejném trhu, po malých množstvích s odvozem přímo z lesa. Tento systém zvýhodňuje malé regionální zpracovatele, kteří mají nižší přepravní náklady. Současně to umožní nastartování transparentního veřejného trhu s dřevem. 

Menším lesnickým firmám a dřevozpracovatelům usnadní přístup ke dřevu rovněž vyčlenění deseti procent území vhodného pro těžbu se speciálními technologiemi (lanovka, kůň aj.), na kterém bude ve veřejných soutěžích zadáno množství malých zakázek.

 

4)        Stabilní řešení předcházející každoročním krizím

Po zavedení tzv. senátního systému se budou každý rok soutěžit zakázky pouze na jedné pětině území ČR (v prvním roce zakázky na celé území na 1 až 5). To omezí každoroční lobbing dřevařských firem a současně umožní systém postupně upravovat.  Výhodou je i časové napojení zakázek na lesní hospodářské plány.

 

Stanovisko k některým rozšířeným nepravdám:

 

Žádné drancování lesů nehrozí

-       O rozsahu a způsobu těžby nerozhodují soukromé firmy, ale Lesní hospodářské plány zpracované Lesy ČR a schválené příslušnými orgány státní správy spadajícími jak pod MZe, tak pod Ministerstvo životního prostředí. Velmi přísná legislativa ČR v lesním hospodářství neumožňuje žádnou manipulaci. Připravujeme zásadní zpřísnění kontrol nad hospodařením ve státních lesích a přísně budeme postihovat i porušení LHP.

-       Lesy v České republice včetně státních lesů jsou nyní v nejlepším stavu za dlouhou dobu. Je zalesněno o třetinu více území než na konci 18. století a v posledních 20 letech se zlepšuje i druhová skladba stromů a jejich zdravotní stav.

 

K navrhovanému systému zadávání zakázek v Lesích ČR

-       Základním principem koncepce je otevřená a transparentní soutěž - zadávání zakázek těm, kteří státu nabídnou lepší podmínky, a následná tvrdá kontrola dodržování pravidel, smluv a pohybu dřeva v lese. Lesy ČR opustí systém prodeje dřeva přes netransparentního prostředníka.

- Nehrozí žádná monopolizace lesnictví. 108 zakázek soutěžených v jednoročních tendrech si mezi sebe rozdělilo 28 firem. Podíl pěti největších firem na zakázkách je menší, než byl v předchozím období.

-       Není pravda, že firmám se v systému „P“ (při pni) prodává dřevo, aniž by byla známá jeho kvalita. Firmy v soutěžích nabízí cenu za jednotlivé sortimenty dřeva.  Každý poražený strom je ohodnocen a klasifikaci musí potvrdit pracovník Lesů ČR. Nové technologie navíc umožňují i zpětnou kontrolu objemu a kvality dřeva podle pařezů.

-       Systém „P“ je výhodnější. V minulosti byly zvažovány a testovány různé kombinace systémů „P“ a „OM“ (Odběrné místo) - v posledních třech letech byl každý z těchto systémů používán na polovině území LČR. Analýza souběžného fungování modelů v posledních třech letech jednoznačně prokázala, že systém „P“ je výhodnější: Kdyby bylo dříví, které se v minulých letech prodávalo podle modelu  „OM“, místo toho prodáváno podle modelu „P“, zvýšil by se výnos pro LČR o 592,4 miliónu korun v roce 2008 a o 613,3 miliónu korun v roce 2009. Toto hodnocení navíc nebere v úvahu rozdíl ve výši správních režií LČR. Jeho započítání by dále zvýšilo výhodnost modelu „P“. Tuto analýzu jednoznačně potvrzující výhodnost modelu „P“ zpracovala nezávislá komise v čele s respektovaným odborníkem z Vojenských lesů a statků, s. p., ing. Chytrým. Její výsledky i metodika hodnocení byly zveřejněny v odborném tisku i v tiskové zprávě.

-       Výhodnost systému „P“ potvrzují i rekordní výsledky jednoročních tendrů.

 

Přístup živnostníků a malých zpracovatelů k zakázkám a dřevu

-       Koncepce zaručuje, že se malé dřevařské podniky dostanou k významné části dřeva, které bude prodáváno po malých množstvích ve veřejných aukcích s odběrem na místě v regionech. Tento systém zvýhodňuje ty, kteří mají malé přepravní náklady, tedy regionální zpracovatele. Prodej dřeva za nižší ceny, o který někteří zpracovatelé usilují, je protiprávní.

- 117 velkých tendrů doplníme ještě několika stovkami malých soutěží, ve kterých budou zadány zakázky na lokality vyžadující speciální techniku (lanovka, kůň apod.). Tyto zakázky budou vhodné pro menší firmy a živnostníky.

-       Živnostníci  v lesnictví budou i nadále působit jako dodavatelé větších firem. Systém, kdy by byly všechny zakázky rozdrobeny na tak malá území, aby na ně mohl dosáhnout jednotlivý živnostník, je na celém území LČR neproveditelný. Rozdrobení zakázek by vedlo k obrovskému nárůstu administrativních nákladů, ztížení kontroly a otevření značného korupčního prostoru.

 

Příprava Dřevěné knihy

-       Přípravy koncepce hospodaření byly zahájeny pod velkým časovým tlakem okamžitě po nástupu ministra Fuksy do funkce. Postup její přípravy představil ministr na tiskové konferenci v srpnu 2010.

-       Dřevěná kniha je nejotevřeněji připravenou a nejdůkladněji prodiskutovanou koncepcí hospodaření LČR v historii státního podniku. Do loňského roku si totiž svou koncepci připravoval vždy sám státní podnik.  Dřevěná kniha byla prodiskutována s odborníky, představili jsme ji novinářům, diskutovali jsme ji v NERVu, na veřejném zasedání se Zemědělským výborem Poslanecké sněmovny, poslali jsme ji do širokého meziresortního připomínkového řízení a až poté ji projednala vláda. Ta ministrovi zemědělství uložila podle této koncepce vypsat výběrová řízení.

 

 

Tématické zařazení:

 » Aktuality