Šéf Sazky Hušák: Jednání o poskytnutí úvěru zkrachovala - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Šéf Sazky Hušák: Jednání o poskytnutí úvěru zkrachovala

28. března 2011, 16.45 | PRAHA | Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Sazky Aleše Hušáka jednání o poskytnutí úvěru zkrachovala; Hušák to uvedl v insolvenčním návhu, který v pondělí dorazil na Městský soud v Praze.

 

"Navrhovatel se snažil i po zahájení insolvenčního řízení konstruktivně řešit výpadek likvidity, který nastal, jednáním s potenciálními investory o poskytnutí úvěru, ze kterého měl v úmyslu uhradit všechny splatné závazky. Jednání o poskytnutí úvěru však nyní zkrachovala, neboť insolvenční soud dosud neudělil souhlas s uzavřením úvěrové smlouvy," sdělil Hušák v dlužnickém návrhu.

Místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek se k tomuto tématu zatím nechtěl vyjadřovat s tím, že svolá tiskovou konferenci, na které vše objasní. "Informaci nyní nevyvrátím, ale ani nepotvrdím," sdělil Ječmínek agentuře Mediafax.

Sazka však má podle mluvčího firmy Jana Tuny dál šanci na úvěr od společnosti Gladiolus. "Sazka čeká na rozhodnutí soudu o smlouvách o úvěru a o spolupráci," uvedl Tuna pro Mediafax.

Šéf Sazky Hušák v návrhu jmenuje i některé peněžité závazky firmy, které jsou po dobu delší než 30 dní po splatnosti. Jde o dluhy u KKCG SF, UniCredit Bank, Eto a Siderius Holdings s tím, že navrhovatel "tyto závazky není, vzhledem k výpadku likvidity, který nelze v krátkodobém horizontu překonat, schopen plnit," jak stojí v návrhu. Hušák zároveň navrhuje reorganizaci firmy s tím, že podnět k povolení reorganizace podá podle zákona deset dní před první schůzí věřitelů, která se má konat po rozhodnutí o úpadku.

"Městský soud v Praze je povinen o dlužnickém insolvenčním návrhu rozhodnout ve lhůtě 15 dnů, nicméně insolvenční soudce nevylučuje, že se tak stane dříve, bez vyčerpání celé lhůty. Způsob řešení úpadku nebude s největší pravděpodobností zvolen současně s rozhodnutím o úpadku, neboť zde nepřipadá v úvahu konkurz a rovněž ani dlužník spolu s insolvenčním návrhem nepředložil reorganizační plán již přijatý věřiteli. S ohledem na okolnosti řízení je možné o způsobu řešení úpadku rozhodnout do tří měsíců od rozhodnutí o úpadku a to nejdříve po svolané schůzi věřitelů," konstatovala mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Sazka je od 17. ledna v insolvenčním řízení, kdy insolvenční návrh podal hlavní věřitel firmy, miliardář Radovan Vítek, a to prostřednictvím společnosti Moranda. Vítek uváděl pohledávky za Sazkou za zhruba 1,5 miliardy korun, měl vlastnit také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů. V pondělí 21. března ale oznámila skupina PPF, že od Vítka veškeré pohledávky převzala. Svým insolvenčním návrhem se do řízení připojila i KKCG SF. Oba navrhovatelé se o Sazku ucházejí, třetím zájemcem jsou Penta a E-Invest. Třetí insolvenční návrh podal místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek.

Soud svým verdiktem Sazce omezil nakládání s majetkem, kdy Sazka musí žádat o souhlas předběžného insolvenčního správce. Na konci minulého týdne soud znovu ustanovil předběžným správcem Josefa Cupku a nově také vznikl pětičlenný prozatímní věřitelský výbor. Členy výboru jsou firmy Moranda, Siderius Holdings Limited, k oběma se dříve hlásil miliardář Radovan Vítek. Dále KKCG SF podnikatele Karla Komárka a dva přihlášení věřitelé Gtech Global Services Corporation a Česká spořitelna.

Sazka také požádala o dočasné přerušení loterijní činnosti, a to do té doby, dokud soud nerozhodne o smlouvách s firmou Gladiolus. Na základě nich by získala úvěr až 2,5 miliardy korun. Ministerstvo financí s loterijní firmou ve čtvrtek zahájilo správní řízení o dočasném pozastavení provozování číselných loterií, důvodem je nevyplácení výher v zákonném termínu. Sazka už dříve informovala o tom, že "pokračuje v plné míře ve své loterijní činnosti a vyplácení výher".

Tématické zařazení:

 » Aktuality