Zásah v České televizi byl nepřiměřený, uznal šéf Vojenské policie - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Zásah v České televizi byl nepřiměřený, uznal šéf Vojenské policie

22. března 2011, 17.54 | PRAHA | Zásah Vojenské policie v České televizi byl legální, přesto došlo k určitým pochybením. Zvolené prostředky zásahu byly nepřiměřené, přiznal v úterý pověřený šéf Vojenské policie Jiří Neubauer na sněmovním Výboru pro obranu a bezpečnost.

 

"Policejní orgán provedl legální úkon, který korespondoval s pokyny státního zástupce a byl proveden na příkaz soudu," řekl v úterý Neubauer. Pověřený šéf Vojenské policie však přiznal, že způsob zásahu byl nepřiměřený. "Způsob provedení úkonu je zatížen řadou pochybení, došlo ke špatnému zhodnocení situace i nepřiměřenému nasazení sil," řekl Neubauer. Podle něj se ale jedná o pochybení jednotlivců, kteří se na zásahu podíleli, a právě to by mělo být předmětem dalšího šetření inspekce.

Neubauer v úterý také dlouze vysvětloval historii dokumentu, pro který si policisté do ČT šli. Vojenská policie měla na příkaz soudu zajistit dokument, který byl v roce 2007 zpracován v režimu "důvěrný" a jehož kopie se objevila v reportáži České televize. Listina, která hodnotí fungování vojenského zpravodajství, měla být podle ministerstva vynesena v době, kdy ještě podléhala utajení.

"V roce 2009 byl dokument zakódován čárovými kódy. Podoba dokumentu, který se však objevil v reportáži, jasně dokazuje, že se jedná o černou kopii pořízenou někdy mezi 30. dubnem 2007, kdy byl dokument vytvořen, a 25. květnem 2009, kdy byl opatřen všemi technickými náležitostmi, které na odvysílaném dokumentu chybí," řekl v úterý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Podle něj se proto jedná o únik informací, který není možné brát na lehkou váhu.

Soudce proto vydal příkaz k prohlídce "jiných prostor“, tedy budovy České televize, kde se měl dokument nacházet. Zajištění kopie mělo prý pomoci ve vyšetřování úniku informací. "Úkon byl proveden po opakovaných marných pokusech o vydání dokumentu a informace o tom, že se nachází v ČT, byly opodstatněné," dodal Neubauer. Zdůraznil, že sám soudce v nařízení k prohlídce uvádí, že "je nutno zajistit nejen vlastní listinu, ale také datové nosiče, které by objasnily, kde byl dokument získán".

Poslanci pokládali ministrovi i šéfovi Vojenské policie otázky téměř dvě hodiny. Zajímali se o to, do jaké míry byl ministr o zásahu informován, nebo o další působení Vojenské policie. "Přestože se jedná zejména o selhání jednotlivců, je možné, že tato selhání povedou také k některým strukturálním změnám ve Vojenské policii," připustil Vondra.

Ozbrojenci v neprůstřelných vestách a kuklách vtrhli do budovy zpravodajství ČT v pátek 11. března krátce před 19. hodinou. Odvezli s sebou trojici počítačů, desítky kazet a záznamových disků a blíže nespecifikované množství dokumentů, které se vztahuji k práci novinářů na některých tématech. Zabaveny prý byly také osobní věci včetně diářů a korespondence.

Česká televize v souvislosti se zásahem už podala trestní oznámení, zásah se nelíbil ani ministerstvu obrany, pod které Vojenská policie spadá. Ministr Vondra po rozhovoru s náčelníkem Vojenské policie Vladimírem Ložkem proto rozhodl o jeho postavení mimo službu, a to až do vyšetření případu. Postavení mimo službu se týká také Drahoslava Blažka a Jaroslava Koláře, kteří jsou za způsob provedení zásahu přímo odpovědní. Dočasně byl mimo službu postaven také velitel zásahu Vojenské policie Pavel Mareček.

Vojenská policie se při razii zaměřila na redaktora Karla Rožánka a jeho dokumenty související s jeho reportáží o odchodu bývalého šéfa Vojenského zpravodajství. Rožánek byl přesvědčen o tom, že svou razií ho chtěla Vojenská policie zastrašit. "Zřejmě jsme ukázali, že něco opravdu nebylo v pořádku," uvedl dříve v rozhovoru pro televizi Nova. Dokumenty, po kterých policisté šli a které byly podle jeho slov v době odvysílání reportáže již odtajněné, podle něho vypovídaly o korupci a mocenských bojích uvnitř rezortu.

Tématické zařazení:

 » Aktuality