Zastavíme Kaddáfího tanky, ujistil Sarkozy - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Zastavíme Kaddáfího tanky, ujistil Sarkozy

19. března 2011, 20.20 | PAŘÍŽ | Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v sobotu ujistil, že spojenecké letouny jsou připraveny zastavit postup jednotek libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Informuje o tom agentura AFP. Podle Sarkozyho se již podařilo zastavit Kaddáfího útok proti civilistům ve městě Benghází, a to při přeletu francouzských průzkumných letounů nad územím Libye.

 

Prezident to prohlásil na brífinku po skončení zasedání zástupců západních zemí a arabských i afrických států, které hostí v Elysejském paláci v Paříži.

Francouzské letouny jsou podle jeho slov již připraveny k akci, která "zastaví agresi Kaddáfího" proti civilnímu obyvatelstvu.

Sarkozy prohlásil, že vojenská intervence se uskuteční po pátečním upozornění jménem všech účastníků summitu, které Kaddáfí nerespektoval. Úder se odehraje pod mandátem Rady bezpečnosti a se souhlasem arabských národů. Proto se podle Sarkozyho v žádném případě nejedná o prosazování zájmů západu, ale o "projev univerzálního svědomí". Kaddáfí se "musí podřídit Radě bezpečnosti", a pokud to udělá, může podle francouzského prezidenta projevy síly nahradit diplomacie.

Sarkozy ve svém projevu zdůraznil, že všichni účastníci summitu podporují libyjské občany, kteří jsou nyní v ohrožení režimem, který "ztratil legitimitu". "Zajistíme naplnění rezoluce Rady bezpečnosti všemi prostředky včetně vojenských," řekl francouzský prezident.

Sarkozyho slova potvrdil také britský premiér David Cameron s tím, že "přišel čas jednat, a to velmi rychle". "Plukovník Kaddáfí to způsobil. Lhal mezinárodnímu společenství, slíbil klid zbraní, ale ten porušil. Nadále projevuje brutalitu vůči vlastnímu lidu,“ řekl Cameron. Pařížské jednání bylo podle něj „úspěšným setkáním států, včetně arabských zemí, které si přejí prosazovat vůli Rady bezpečnosti“.

Německá kancléřka Angela Merkelová po schůzce potvrdila, že ačkoli si Německo přeje konec násilí v Libyi, do vojenských akcí se nezapojí. Nabízí však průzkumné letouny, které odletí do Afghánistánu a uvolní tak americké stíhačky pro další akce.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že Spojené státy mají "jedinečné kapacity", které použijí při intervenci v Libyi společně s kanadskými a evropskými spojenci. Ve chvíli, kdy francouzské stíhačky zahajovaly operace nad Libyí prohlásila, že hlavním cílem všech snah je ochránit civilisty.

"Pokud má být mezinárodní společenství důvěryhodné, musí přijít akce," řekla s tím, že Spojené státy zatím váhají, zda po vzoru Francie uznají povstalce v Benghází.

Akci v Libyi na dálku podpořil také americký prezident Barack Obama, který je na návštěvě Brazílie. Podle něj jde o obranu demokracie.

Schůzka v Paříži následuje pro čtvrtečním zasedání Rady bezpečnosti OSN. Rada na něm schválila rezoluci k Libyi, která povoluje použít "všechny nezbytné prostředky" kromě "okupace území" k "ochraně civilních obyvatel a oblastí obývaných civilisty".

Německo se během čtvrtečního hlasování Rady bezpečnosti o příslušné rezoluci zdrželo hlasování.

Rezoluce počítá nejen s bezletovou zónou - "no-fly zone" - nad Libyí, která má uzemnit Kaddáfího stíhačky, ale také s "no-drive zone", tedy s oblastí bez pohybu vojsk a ofenzivy.

Kaddáfího režim ujistil, že rezoluci bude respektovat a slíbil klid zbraní. Zatím tomu nic nenasvědčuje. Kaddáfího vojáci svádějí s povstalci boje na několika místech Libye, zejména u města Benghází, kde sídlí povstalecká vláda.

Tématické zařazení:

 » Aktuality