Kaddáfího režim pozastavil vojenské akce - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Kaddáfího režim pozastavil vojenské akce

18. března 2011, 20.02 | TRIPOLIS | Režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího s okamžitou platností přerušil veškeré vojenské operace v zemi. Oznámil to v pátek odpoledne libyjský ministr zahraničí Músá Kúsa, kterého cituje agentura AFP. "Rozhodli jsme se vyhlásit okamžitý klid zbraní a okamžitě zastavit veškeré vojenské operace.

 

Libye má velký zájem na ochraně civilního obyvatelstva," řekl Kúsa ve vysílání státní televize. Doplnil, že chráněni budou i všichni cizinci, kteří jsou v severoafrické zemi přítomni.

Kúsa prohlásil, že jelikož je Libye členem OSN, je "povinna přijmout rezoluce Rady bezpečnosti".

Tripolis ohlásil příměří v době, kdy západní mocnosti začaly s přípravami na okamžitou vojenskou intervenci v Libyi.

Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek pozdě večer SEČ schválila nasazení vojenského letectva k ochraně libyjského obyvatelstva. Příslušná rezoluce, kterou prosazovala Francie a již podpořilo 10 z 15 států rady, zahrnuje i zřízení bezletové zóny nad Libyí.

Britský premiér David Cameron v pátek v poledne prohlásil, že Británie se připravuje do Libye vyslat letectvo. "Británie nasadí (stíhačky) Tornado a Typhoon, tankovací letadla a průzkumné letouny. Přípravy k vyslání těchto letounů již začaly a v následujících hodinách se přesunou na základny, odkud budou moci podniknout potřebné operace," prohlásil Cameron v britském parlamentu krátce před tím, než libyjská vláda vyhlásila příměří.

Spojené státy vojenskou techniku k Libyi převelely už dříve. U pobřeží severoafrického státu se nacházejí americké válečné lodě USS Ponce a USS Kearsage s 800 členy námořní pěchoty. V dosahu je rovněž letadlová loď USS Enterprise.

Tripolis oznámil rozhodnutí o zastavení operací krátce poté, co o situaci v Libyi jednala Severoatlantická rada, která je nejvyšším rozhodovacím orgánem NATO. Na jednání v Bruselu rozhodla, že se NATO prozatím do akcí proti Kaddáfího režimu nezapojí.

Mluvčí francouzské vlády Francois Baroin už v pátek ráno na základě rezoluce přijaté Radou bezpečnosti OSN sdělil, že vojenské údery proti Libyi začnou v následujících hodinách. Neuvedl ale, kdy přesně intervence začne a jaký bude mít charakter.

Cameron po oznámení příměří prohlásil, že bude sledovat Kaddáfího činy. "Budeme ho soudit podle jeho činů, a ne podle slov. Je absolutně jasné, že rezoluce Rady bezpečnosti říká, že musí zastavit své konání - masakrování vlastního lidu. Pokud tak neučiní, budou následovat všechny potřebné kroky k zastavení jeho jednání. To je to, na čem jsme se včera dohodli. To je to, k čemu jsme připraveni. Budeme ho soudit podle činů," řekl Cameron stanici BBC.

Po prohlášení Kúsy mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Bernard Valero řekl, že Francie se k nastalé situaci staví zdrženlivě. "Musíme být velice opatrní. Začíná se bát (Kaddáfí), ale na bojištích se hrozby nesnížily," prohlásil Valero.

Náhlý obrat v jednání libyjského režimu je velice překvapivý. Ještě ve čtvrtek Kaddáfí hřímal, že každého, kdo na Libyi v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti zaútočí, "čeká peklo". Rovněž pohrozil odvetnými útoky na civilní lodě ve Středozemním moři a civilní letouny.

Povstání proti režimu Muammara Kaddáfího trvá už pátý týden. Libyjský vůdce se snaží nepokoje potlačit silou, jeho jednotky svádí boje s povstalci a dobývají města, která předtím obsadili.

Na kontě konfliktu jsou tisíce mrtvých. Ze země uprchlo na 300 000 lidí. Uvnitř Libye jsou na útěku další stovky tisíc obyvatel.

Tématické zařazení:

 » Aktuality