Koupání ve volné přírodě bude bezpečnější - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Koupání ve volné přírodě bude bezpečnější

15. března 2011, 18.27 | ČESKÁ REPUBLIKA | Poslanci v úterý poslali do třetího čtení návrh zákona, díky kterému by mělo být koupání ve volné přírodě bezpečnější. Milovníci koupání by podle chystaných pravidel měli mít dostatek informací o kvalitě vody na koupalištích.

 

Novela například zavádí povinnost pro krajské hygienické stanice informovat veřejnost o jakosti vody na místech ke koupání ve volné přírodě.

To si vyžádá instalaci a údržbu informačních tabulí na každém koupališti. Pořizovací cena jedné informační tabule se má pohybovat mezi 10 až 15 tisíci korunami. "Jde tedy o navýšení rozpočtu krajských hygienických stanic v případě nižší cenové varianty o částku asi 1,3 milionu korun, v případě vyšší cenové varianty o částku asi dvou milionů korun," vysvětlilo již dříve ministerstvo zdravotnictví.

Stejnou povinnost budou mít také podnikatelé, kteří přírodní koupaliště ve volné přírodě provozují. "U tohoto typu zařízení se však zvýšení nákladů nepředpokládá – není nutná instalace zvláštních cedulí, neboť požadované informace lze umístit přímo na zařízení koupaliště (pokladny, vstupní brána apod.)," dodalo ministerstvo. Předloha se zabývá pouze oblastí koupání ve volné přírodě. Problematika umělých koupališť, tedy například bazénů a nádrží na koupání, zůstává beze změny.

Novela reaguje na evropskou směrnici z roku 2006, kterou Česko doposud nezačlenilo do svého právního řádu. Vláda Jana Fischera normu přijala již loni v březnu, volby však dokončení legislativního procesu přerušily. Kvůli tomu, že sněmovna nebyla schopná nad předkládanými návrhy, jež směrnici zaváděly, nalézt shodu, rozhodla Evropská komise o podání žaloby na Českou republiku k Soudnímu dvoru EU kvůli neplnění závazků vyplývajících z členství v EU. Komplikace při předchozím projednávání návrhu ve sněmovně vznikly přitom kvůli částem, jež se bodů směrnice netýkaly.

Dlouhou debatu vedli poslanci o dvou pozměňovacích návrzích, kterým se věnovali už na únorové schůzi. Jednání tohoto bodu nakonec museli poslanci v únoru přerušit a vrátili se k němu až první den březnového zasedání sněmovny.

První úpravou, kterou poslanci totiž chtěli schválit spolu s evropskou směrnicí, je transformace hygienických stanic a zdravotních ústavů. Podle tohoto návrhu by ze 14 stávajících zdravotních ústavů zbyly pouhé dva, jeden v Praze a jeden v Ostravě. Druhým pozměňovacím návrhem potom bylo zrušení povinného očkování proti tuberkulóze. Proti tomuto návrhu se kromě několika opozičních poslanců vyjádřil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), který poukázal na možné negativní mezinárodně politické dopady, které by mohlo mít selektivní proočkování některých státních příslušníků. "Tento systém se může ukázat diskriminujícím," upozornil ministr. Boris Šťastný (ODS) jako autor pozměňovacího návrhu se sice tyto výtky snažil vyvrátit, nakonec však souhlasil, aby se sporné body týkající se cizinců byly z novely vypuštěny.

O osudu pozměňovacích návrhů ještě není rozhodnuto. I zástupcům koaliční TOP 09 se totiž nelíbí. "Pro nás jsou oba návrhy neschůdné," řekl v úterý předseda poslaneckého klubu strany Petr Gazdík. "Pokud pozměňovací návrhy neprojdou, budou předloženy jako běžné novely. Transpozice evropských směrnic je pro nás klíčová," uzavřel Heger a požádal poslance o odhlasování zkrácení lhůty pro třetí čtení na 48 hodin. Tomuto návrhu poslanci vyhověli a zákonu by se tak znovu měli věnovat ještě na březnové schůzi.

Tématické zařazení:

 » Aktuality