Američané vyslali do vesmíru bezpilotní miniraketoplán, jeho mise je obestřena tajemstvím - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Američané vyslali do vesmíru bezpilotní miniraketoplán, jeho mise je obestřena tajemstvím

Ikona

6. března 2011, 15.50 | MYS CANAVERAL | Americké letectvo vyslalo v noci na neděli na oběžnou dráhu bezpilotní miniraketoplán X-37B. Vesmírná loď má na oběžné dráze strávit devět měsíců, píše webový portál deníku Los Angeles Times. Vesmírné plavidlo podle plánů vynesla na orbitu raketa Atlas V z floridského mysu Canaveral. Letectvo sdělilo, že miniaturní vesmírný koráb má na oběžné dráze strávit až 270 dní, podrobnosti o samotné misi ale nezveřejnilo.

 

Raketoplán má podle stručného prohlášení "provést experimenty, které budou vyhodnoceny po návratu na Zemi".

Letectvo další podrobnosti o výpravě miniraketoplánu do kosmu tají.

Vojenský raketoplán začala vyvíjet americká vesmírná agentura NASA ve spolupráci se společností Boeing koncem 90. let. Později projekt převzalo vojenské letectvo. Jeho přesný účel není znám. Má se za to, že stroj vyzkouší budoucí technologie, které by mohly být využity na nových satelitech. Jde o družicové snímače, komunikační, průzkumná, navigační či meteorologická zařízení.

Je to už druhá cesta X-37B do vesmíru. Poprvé se tam raketoplán vydal v dubnu a na oběžné dráze strávil sedm měsíců. Tehdy letectvo oznámilo, že úkolem letounu Air Force X-37B je prověřit dálkové řízení, odolnost tepelného štítu a činnost přístrojů na palubě.

Dlouhý pobyt raketoplánu ve vesmíru umožňuje energie, kterou získává ze solárních panelů. Klasické raketoplány NASA získávají energii z palivových článků a ve vesmíru zůstávají nejvýše několik týdnů.

Podstatný rozdíl je i v tom, že vojenský raketoplán má čtvrtinové rozměry a je zavalitější. Na délku měří necelých devět metrů. Oba raketoplány jsou stejné v tom, že startují kolmo jako raketa a přistávají jako kluzák.

Tématické zařazení:

 » Aktuality