Scénář pro uhlí? Ať se těžaři dohodnou - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Scénář pro uhlí? Ať se těžaři dohodnou

Ikona

1. března 2011, 09.03 | PRAHA | Ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS) navrhuje šalamounské řešení, jak neprolomit těžební limity uhlí, ale přesto je fakticky zrušit. Ve svém úterním vydání to píše deník E15. Kocourek tak vstoupil do stále vyhrocenější diskuze o tom, jak se vyrovnat s problémy teplárenství, které bude v příštích letech čelit nedostatku uhlí. Ministr hodlá prosazovat, aby se místo nynějších limitů přešlo od roku 2014 k dohodám mezi těžařskými společnostmi a subjekty, jichž by se těžba dotkla.

 

Uhlobaroni by tak například mohli různými nabídkami přesvědčovat obce, aby na další těžbu uhlí přistoupily.

„Nejde o prolomení, ale o nahrazení,“ řekl Kocourek deníku E15. Vše by se podle něho mělo řešit v daném regionu. Stát by už do jednání mezi těžaři a jejich partnery nijak nevstupoval, neměl by ani právo vyvlastňovat pozemky. Kocourek nicméně připustil, že stát v energetické koncepci pravděpodobně dá najevo, že teplárenství uhlí potřebuje.

„Fakticky jde o prolomení limitů,“ uvedl stínový ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD). Podporu podobného záměru nevylučuje. Podle Urbana jde vlastně o obdobu dřívějšího návrhu sociální demokracie, která byla pro překročení limitů, ale navrhovala, aby bylo schváleno krajským referendem.

Jednoznačně proti je naopak bývalý ministr životního prostředí za zelené Martin Bursík. Obává se manipulací, kterým by už nebylo možné účinně bránit. Společnost Czech Coal Pavla Tykače, která je mezi těžaři klíčovým hráčem, podle Bursíka už dříve tlačila na obce, a dokonce se snažila ovlivnit místní volby. „Dosud byl na straně občanů stát, který garantoval limity. Stát by měl definovat veřejný zájem,“ řekl Bursík.

Budoucí osud teplárenství nyní řeší pracovní skupina, kterou zřídil ministr Kocourek.

Kocourkův náměstek Tomáš Hüner naznačil, jak by mohly vypadat její závěry – bez dalšího uhlí za limity se teplárenství neobejde. Komise vychází z předpokladu, že v příštích dvou třech letech končí řadě tepláren kontrakty na dodávky a bude jim chybět 6,5 milionu tun hnědého uhlí ročně. Kocourek nicméně zdůrazňuje, že samotné prolomení limitů nemusí být řešením – nikdo by neměl jistotu, že uhlí opravdu skončí v teplárenství.

Ekologové takovou potřebu uhlí zpochybňují. „Teplárenství potřebuje decentralizaci, malé zdroje. Uhlí nebude konkurenceschopné,“ říká Martin Bursík. Šanci vidí v biomase, plynu a především úsporách včetně zateplování budov.

Tématické zařazení:

 » Aktuality