Český svaz tělesné výchovy vyhlásí veřejnou soutěž pro investory na řešení situace Sazky - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Český svaz tělesné výchovy vyhlásí veřejnou soutěž pro investory na řešení situace Sazky

Ikona

28. února 2011, 18.39 | PRAHA | Na pondělním zasedání výkonného výboru Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) bylo přijato usnesení, že bude vyhlášena veřejná soutěž pro všechny investory na řešení finanční situace loterijní společnosti Sazka. Po jednání to sdělil Ivo Kaderka, člen výkonného výboru ČSTV. ČSTV tento tendr vyhlásí právem majoritního majitele Sazky, v níž mu patří téměř 68 procent akcií. Firma čelí od 17. ledna insolvenčnímu řízení.

 

Vedení největší české tělovýchovné organizace tedy vzalo zpět své rozhodnutí, v němž deklarovalo, že bude jednat pouze s jedním strategickým partnerem, za něhož označilo spolupracující společnosti Penta a E-Invest.

Pondělní rozhodnutí znamená zásadní zlom ve vývoji situace kolem Sazky, která je jedním z hlavních zdrojů financování českého sportu. Za rok 2010 zaznamenala tato společnost zisk ve výši zhruba 1,4 miliardy korun, avšak není schopna splácet současně úvěr, který si vzala na vybudování víceúčelové sportovní haly v Praze 9 ve Vysočanech a vyplácet výnosy z emise dluhopisů. Za rok 2010 nemohla vyplatit akcionářům žádné dividendy, do situace musel zasáhnout stát a minoritní akcionáři se spojili proti ČSTV

"Po dlouhé době odcházím z jednání výkonného výboru spokojen. Bylo jednoznačně přijato usnesení, které jsem chtěl zhruba už před třemi měsící. Spočívá především ve třech bodech. Tím prvním je, že bude vyhlášen transparentní tendr pro všechny investorské skupiny, které projeví zájem. Zadruhé budou vypracovány odborné posudky na všechny nabídky renomovanou společností Erste Corporate Finance. A zatřetí bylo rozhodnuto, že veškeré záležitosti týkající se akcií bude schvalovat valná hromada akcionářů," prohlásil Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu, který patřil k největším kritikům dosavadního postupu vedení ČSTV.

Všechny dosavadní nabídky byly v pondělí aktualizovány a předneseny výkonnému výboru, na jehož zasedání v O2 Areně byli pozváni přímo investoři, to znamená E-Invest a Penta Investments, společnost KKCG zastupoval přímo její nejvyšší šéf Karel Komárek v doprovodu Ivo Valenty, majitele konkurenční loterijní společnoti Synot, byl přítomen i největší soukromý věřitel Sazky Radovan Vítek. Jednání se zúčastnil i předseda představenstva a generáln í ředitel Sazky Aleš Hušák.

"Všichni členové výkonného výboru si vyslechli nabídky přimo od jejich předkladatelů. Některé byly i kontroverzní, ale důležité bylo, že nyní máme mnohem víc informací. Pánové zodpověděli všechny dotazy, bylo to velmi užitečné," dodal Ivo Kaderka.

Výkonný výbor Českého svazu tělesné výchovy bude o konečné podobě restrukturalizačního plánu společnosti Sazka a.s., jednat ve středu 9. března.

"Přišel jsem s novou nabídkou, lepší, která by byla opět formou půjčky. Jednal jsem nedávno také přímo s panem Hušákem a byli jsme téměř dohodnuti. Ale pak jsem šel od toho," naznačil Radovan Vítek, který koupil nejen pohledávky za Sazkou od bank ve výši 1,4 miliardy korun, ale koupil i větší objem dluhopisů. Podle analytiků vlastní Komárek a Vítek dohromady bondy za zhruba osm miliard korun, jimiž by mohli vyvinout na Sazku velký tlak.

"Nic o dluhopisech na dnešním jednání nezaznělo z úst pana Vítka a pana Komárka nezaznělo," poznamenal Ivo Kaderka.

Ke změně postoje ČSTV značně přispěla iniciativa minoritních akcionářů Českého olympijského výboru, Sdružení sportovních svazů ČR, Asociace tělovýchovných jednot a sportovních klubů ČR a křesťanské tělovýchovné organizace Orel, kteří mají v držení více než 6,4 procenta akcií. Vznesli návrh na svolání mimožádné valné hromady. K nim se postupně připojili Česká obec sokolská, Český střelecký svaz, Autoklub ČR a Česká asociace Sport pro všechny. Dohromady drží zhruba 32 procent akcií. Minulý týden tito akcionáři deklarovali svým prohlášením jednotný postup. Vznesli požadavky, aby do Sazky vstoupil strategický investor, byly nezávisle a transparentně vyhodnoceny všechny nabídky, akcionářům byly zachovány alespoň částečné podíly ve společnosti, byl přijat princip dlouhodobé udržitelnosti finanční situace a vyzvali Sazku, aby nepřijalo jakékoliv rozhodnutí, které by do budoucna zavazovalo jednotlivé akcionáře k ručení svým majetkem či akciemi a nevratně zatížilo společnost.

Minoritní akcionáři tím reagovali na rozhodnutí ČSTV jednat pouze se společnostmi E-Invest a Penta Investments, což deklaroval 21. února předseda ČSTV Pavel Kořan. Rozhodnutí zveřejnil shodou okolností týž den, v němž finanční a investiční skupina KKCG vedená Karlem Komárkem nabídla okamžitě 2,8 miliardy korun formou navýšení základního kapitálu společnosti za akciový podíl ve výši zhruba 67 procent. Skupina KKCG se v nabídce zavázala, že bude garantovat akcionářům výtěžek přes 11 miliard korun v příštích 15 letech a bude garantovat platby bez dalších podmínek. Podle Komárkova plánu by měli současní akcionáři společnosti Sazka nadále dostávat 33 procent z dividend, které KKCG očekává ve výši zhruba 400 milionů korun v každém roce po provedení restrukturalizace společnosti.

Pro tuto nabídku se vyslovila především Česká obec sokolská, která je zhruba čtrnáctiprocentním akcionářem Sazka a.s. Podpořila vzápětí minoritní akcionáře.

"Jsem spokojený s tím, co jsme si dneska odhlasovali. Teď by mělo mít řešení situace vyšší tempo. Pravděpodobně už ve čtvrtek dostaneme podmínky tendru," řekl při odchodu jednání člen výkonného výboru ČSTV Antonín Lébl.

Akcionáři Sazky: 67,98 % ČSTV, 13,54 Sokol, 5,56 % Česká asociace Sport pro všechny, 4 % Autoklub ČR, 3,56 % Sdružení sportovních svazů ČR, 2 % ČOV, 1,45 % Český střelecký svaz, 1,02 % Asociace tělovýchovných jednot s sportovních klubů ČR, 0,88 % Orel.

Tématické zařazení:

 » Aktuality