Česká republika bude mít centrální úřad práce - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Česká republika bude mít centrální úřad práce

Ikona

9. února 2011, 15.16 | ČESKÁ REPUBLIKA | Struktura úřadů práce se v České republice změní. Dolní komora parlamentu ve středu přehlasovala Senát a schválila novelu zákona, která zavádí vznik centrálního úřadu práce se 14 krajskými pobočkami a více než 200 pracovišti ve vybraných obcích. "Cílem návrhu je vytvoření podmínek pro zlepšení komunikace a spolupráce mezi krajským úřadem, krajským úřadem práce a krajskou samosprávou," uvedl jeden z předkladatelů návrhu, poslanec za VV Martin Vacek.

 

"Návrh pomůže manažersky lépe řídit úřady práce. V tuto chvíli řešíme změnu řízení," dodal.

Návrh koaličních poslanců podpořil i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). "Změna struktury úřadů práce je připravená, vytvoří podmínky pro to, abychom byli mnohem lépe schopni zamezit nelegální práci a nelegálnímu pobírání sociálních dávek. Fenomén nelegální práce je nejzásadnější v naší zemi," řekl ministr.

Předloha by měla údajně státnímu rozpočtu ušetřit až 175 milionů korun, v současné době se náklady na chod 77 úřadů pohybují ve výši 1,7 miliardy korun ročně. "Úspory budou spočívat zejména v centralizaci některých činností a centrálním nákupu energií a dalších provozních položek," upozorňují předkladatelé.

Senát i opoziční poslanci se však postavili proti návrhu. "Hrozí nebezpečí chaotické situace díky překotnému zavádění zákona do praxe v době stoupající nezaměstnanosti. Vznikly pochybnosti o předpokládaných úsporách, spíše se objevily obavy z rostoucích výdajů při zavedení tohoto institutu," prohlásila poslankyně Milada Emmerová (ČSSD).

Senátoři, kteří sněmovně novelu vrátili, ji považují za nekoncepční. Tvrdí, že předloha obsahuje řadu gramatických, stylistických i terminologických chyb. Stejně jako sociální demokraté se obávají, že nový systém úřadů práce bude stát rozpočet naopak další výdaje.

ČSSD vadí, že byl návrh zákona předložen poslanci a ne ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle nich jde o snahu obejít mezirezortní připomínkové řízení. Za nedostatečnou označují také důvodovou zprávu k zákonu obsahující pouze obecné informace.

Navíc údajně v zákoně chybějí vyčíslené náklady na odstupné zaměstnancům, kteří kvůli reorganizaci úřadů přijdou o místo, a chybí i přehled toho, kolik bude stát zřízení generálního ředitelství, 14 krajských poboček a 226 kontaktních míst krajských poboček.

I přes značnou kritiku sněmovna návrh schválila. Zákon nyní míří k podpisu do kanceláře prezidenta Václava Klause, platit by měl od 1. dubna 2011.

Tématické zařazení:

 » Aktuality