Al-Káida je pod největším tlakem od roku 2001, řekl Obama - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Al-Káida je pod největším tlakem od roku 2001, řekl Obama

Ikona

26. ledna 2011, 08.44 | WASHINGTON | Al-Káida je v Pákistánu pod větším tlakem, než kdykoli od teroristických útoků z 11. září 2001, řekl americký prezident Barack Obama ve Zprávě o stavu unie. Informuje o tom ve středu agentura AFP. "Jejich vůdci a bojovníci odcházejí z bojišť. Jejich útočiště se zmenšují," prohlásil Obama. "My jsme vyslali zprávu z afghánských hranic k Arabskému poloostrovu a dál: neustaneme, nezaváháme a porazíme vás."

 

Obama zopakoval, že se americké jednotky začnou z Afghánistánu stahovat letos v červenci, a varoval, že před tím čekají vojáky těžké boje.

Americký prezident projev zahájil zmínkou o prázdném křesle, na němž měla usednout Gabrielle Giffordsová, kterou 8. ledna postřelil v arizonském Tucsonu Jared Loughner. "Tucson nám připomněl, že, ať už jsme kdokoli a pocházíme odkudkoli, každý z nás je součástí něčeho většího - něčeho důležitějšího, než strana nebo politická orientace," řekl Obama a vyzval republikány a demokraty, aby spolupracovali. "Svými hlasy (voliči) určili, že vláda bude sdílenou odpovědností stran. Půjdeme vpřed společně, nebo vůbec, protože výzvy, před nimiž stojíme, jsou větší než strana a větší než politika," prohlásil Obama.

Šéf Bílého domu se domnívá, že "dva roky po nejhorší recesi, kterou většina z nás zažila, ekonomika znovu roste". "Díky snížení daní je na výplatních páskách Američanů o něco více," řekl americký prezident. "Ale je toho na práci víc. Kroky, jež jsme za poslední dva roky podnikly, mohly zvrátit recesi - ale abychom vyhráli svou budoucnost, musíme se postavit výzvám, jež se tvořily desetiletí."

Obama promluvil také o vzrůstu nezaměstnanosti, kdy "hrdí muži a ženy cítili, že se pravidla změnila uprostřed hry". "Mají pravdu. Pravidla se změnila. Během jediné generace změnila technologická revoluce způsob, jakým žijeme, pracujeme a obchodujeme," komentoval to Obama s tím, že Čína a Indie si všimly příležitosti a začaly investovat do vzdělávání. "Ale to by nás nemělo odradit. Vzpomeňte si, jak nám předpovídali úpadek. Amerika však stále má největší a nejvíce prosperující ekonomiku na světě. Jsme sídlem nejlepších škol a univerzit na světě, kam přichází studovat více studentů, než kamkoli jinam."

Do deseti let bude téměř polovina pracovních pozic vyžadovat vysokoškolský diplom. Přitom čtvrtina amerických studentů nedokončí střední školu. Obama připomněl, že statisíce excelentních studentů amerických škol nejsou Američané, ale děti ilegálních přistěhovalců, žijící ve strachu z deportace. Za nesmyslný označil fakt, že zahraniční studenti musí z USA odejít hned poté, co obdrží vysokoškolský titul, "aby (zpět ve vlasti) soutěžili proti nám".

Americký prezident také vzpomněl okamžik, kdy Sovětský svaz před půlstoletím vyslal na oběžnou dráhu první Sputnik a tím vyvolal krizi americké identity. "Nevěděli jsme, že je porazíme na Měsíci. Tu vědu jsme ještě neměli, NASA neexistovala," řekl Obama. "Ale když jsme investovali do výzkumu a vzdělání, nejen že jsme Sověty překonali, ale spustili jsme vlnu inovací, jež stvořily nová průmyslová odvětví a vytvořily miliony nových pracovních příležitostí."

Obama také stanovil nový cíl na poli energetiky - do roku 2035 by 80 procent vyprodukované energie mělo pocházet z obnovitelných zdrojů.

"V Jižním Súdánu mohli lidé - s naší pomocí - konečně hlasovat o nezávislosti po letech války. Tisíce čekaly ve frontě ještě před úsvitem. Lidé tančili v ulicích," vyjádřil se Obama k referendu v Jižním Súdánu, v němž si zřejmě obyvatelé vybrali nezávislost.

Americký prezident přivítal také revoluci v Tunisku, jež před dvěma týdny svrhla prezidenta Zína Abidína bin Alího, a otevřela cestu reformám. "Stejnou touhu jsme viděli v Tunisku, kde se vůle lidu ukázala mocnější, než nařízení diktátora. A dnes večer to chci říct jasně: Spojené státy americké stojí za občany Tuniska a podporují demokratické snažení všech," řekl nejvyšší představitel USA.

Barack Obama vystoupil před oběma komorami amerického Kongresu kolem 03.00 SEČ.

Tématické zařazení:

 » Aktuality