Soud: Televize Prima údajně zkreslila fakta v reportáži o předraženém Justičním areálu v Brně - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Soud: Televize Prima údajně zkreslila fakta v reportáži o předraženém Justičním areálu v Brně

Ikona

22. prosince 2010, 09.57 | BRNO | Televize Prima možná porušila zákon při odvysílání reportáže o Justičním paláci v Brně. Ve středu dopoledne to s odvoláním na stanovisko Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) uvedla mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková. Prima podle RRTV porušila zákon, protože letos v létě ve své reportáži neinformovala objektivně o problematice výstavby Justičního areálu v Brně.

 

"Krajský soud si u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na pořad stěžoval," řekla Sedláčková.

Podle stanoviska RRTV obsahovala srpnová reportáž TV Prima "závažné množství věcně chybných údajů". Rada upozornila majitele televize na manipulaci s fakty a jejich účelové řazení, "čímž došlo ke zkreslení podstaty věci, kterýmžto provozovatel televize porušil povinnost zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti".

Televize v reportáži odvysílané 27. srpna poukazovala na porušování zákona.

Justiční palác v Brně jeho kritici přitom často uvádějí jako synonymum pro zcela nezvládnutý veřejný projekt, který skončil předražením stavby, a logicky tedy i mnohými podezřeními z korupce. Budova měla původně stát asi 768 milionů korun, ale ministerstvo spravedlnosti postupně rozpočet navýšilo až na 1,8 miliardy korun. Kvůli stavebním pracím Krajský soud v Brně i tuto částku asi o 60 milionů korun překročil.

"Stavbu provázela celá přehlídka pochybení," řekl před časem kontrolor Nejvyššího kontrolního úřadu Antonín Macháček. Podle něj za to odpovídá brněnský krajský soud a ministerstvo spravedlnosti.

"Soud neuzavřel s vybraným uchazečem smlouvu o dílo na projektovou dokumentaci v souladu se zadáním a vybranou nabídkou. Porušil tím zákon o veřejných zakázkách," tvrdil Macháček. Chybu viděl především na straně projektanta stavby, který navrhl řešení objektů náročné z hlediska architektonického, technického i použitých materiálů a zařízení, tedy bez ohledu na hospodárnost budovy.

Krajský soud v Brně dodnes jakékoli pochybení odmítá. Tvrdí, že se v případě justičního paláce od začátku počítalo s cenou kolem 1,6 miliardy, potíž byla jen v tom, že ministerstvo tolik peněz při slavnostním zahajování stavby nemělo. Stavbu prý následně prodražilo například složité geologické podloží nebo předem nevyjasněné dopravní napojení areálu. A také zvláštní požadavky na moderní budovy soudů: třeba sklady pro zabavená auta nebo pohyblivé eskalátory, aby se – kvůli bezpečnosti – na chodbách neshlukovali lidé. Tam, kde to šlo, se prý naopak šetřilo. „Například klimatizace je instalována pouze na osluněných stranách objektů,“ tvrdí obhájci projektu, v jehož souvislosti padlo několik trestních oznámení i pokut a řešila jej několikrát dokonce i vláda.

Tématické zařazení:

 » Aktuality