Za sluncem, historií a současností ostrova Sardinie - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Za sluncem, historií a současností ostrova Sardinie

Cala Gonone

31. prosince 2023, 13.00 | Sardinie je druhý největší ostrov ve Středozemním moři a jeden z 20 regionů Itálie. Nachází se západně od italského poloostrova, jižně od francouzského ostrova Korsika. Je to jeden z pěti italských regionů s určitým stupněm domácí autonomie. Oficiální název regionu je Autonomní oblast Sardinie. Dělí se na čtyři provincie a metropolitní město Cagliari. Region má rozlohu 24 100 km² a přes 1,6 miliónu obyvatel. Na ostrově se mluví kromě italštiny také sardinštinou a ve městě Alghero katalánštinou. Pojďme se tam vypravit. Průvodci nám byli zkušení cestovatelé Zuzana Neužilová a Josef Rafaj, kteří Sardinii navštívili letos v září.

 

 

                                                                Cesta

Dáváme přednost individuální turistice, proto jsme se na cestu připravovali a těšili několik měsíců. Jako pokaždé jsme si vypracovali podrobný itinerář, co bychom chtěli během dvou týdnů dovolené vidět. V minulosti jsme autem sjezdili skoro všechny regiony Itálie, Sardinie nám chyběla. Z Mostu jsme se naším plně naloženým SUV vydali v polovině září, nejprve po pevnině a pak trajektem z italského Livorna na samotný ostrov. Naše cesta autem čítala celkem 3 600 km. Další jsme pak přidali pěšky nebo na kolech.

                                                                             Krajina 

Příroda na Sardinii je zachovalá, velmi rozmanitá, oplývá středomořskou vegetací, je geologicky pestrá a působí exoticky. Většina měst stojí na kopcích a silnice jsou často vedeny po horských hřebenech. Najdete v ní úžasné, několik set  metrů vysoké stolové hory vulkanického původu zvané italsky giare. Největší,  Giara di Gesturi,  má rozlohu 42  čtverečních km. Právě na ní můžete  spatřit poslední přežívající populaci sardského divokého plemena koně. Ten se zdržuje u četných napajedel, která jsou tvořena plochými jezery na nepropustném čedičovém podloží. Pod touto stolovou horou je nedaleko obce Barumini jeden z největších turistických magnetů Sardinie, nejrozsáhlejší  nuragský komplex Su Nuraxi. Tyto konické věže jsou  nejkomplexnější prehistorické západoevropské stavby a Sardinie jich čítá sedm tisíc. Velmi turisticky atraktivní je  nejvýše položená oblast Barbagia v pohoří Gennargentu a mohutný záliv Golfo di Orosei s vápencovými útesy patřícími k největším v Evropě . Nalézá se zde rovněž jedna z nejhlubších evropských roklí Gola su Gorropu. Za zmínku stojí i to, že na Sardinii bylo natočeno několik Spaghetti westernů, název je odvozen z toho, že většina z nich byla produkována italskými studii. Populární je i Costa Smeralda, zachovalé smaragdové pobřeží s žulovými skalami omývanými tyrkysově průzračnou vodou, lagunami s plameňáky, vyhlášenými malebnými plážemi a hotely. Je to jedno z nejvyhledávanějších a také nejdražších míst, kam vozí turisty na dovolenou cestovní kanceláře z celého světa. Byl by ale hřích, nezmínit se o skutečném pokladu Sardinie, souostroví La Maddalena, jež je národním parkem.                            

                                                                                 Lidé

Lidé na Sardinii jsou milejší a srdečnější než na italské pevnině už při prvním setkání. Patří mezi nejstarší národy v Evropě. Zřejmě jako jediní jsou téměř čistými potomky anatolských zemědělců.  Díky bohatým nalezištím rud na zemědělské půdě na sopečném substrátu  a poloze ve středomoří vytvořili Sardové v prehistorii jedno z nejvyspělejších kulturních center západní Evropy. Mocnou říši však nikdy nevytvořili. Začaly je postupně  ovládat mocnější národy.  Féničané zahájili ostrovní historii, počínaje Kartaginci, začala hrát Sardinie roli figurky na šachovnici mocných. Jako významná obilnice Středomoří hrála stěžejní úlohu  v punských válkách. Při římské invazi se podrobené obyvatelstvo  stáhlo do nepřístupného vnitrozemí a začalo se věnovat pastevectví. Byzanc vtiskla ostrovu správní uspořádání, které přibližně kopíruje dnešní systém provincií. Pisánský vliv přetrval v sakrální architektuře dodnes. Posledními významnými pány byli Aragonci a Španělé, jejichž dědictví je patrné hlavně v urbanizaci a četných tradicích. Nakonec se Sardinie stala sjednocujícím činitelem moderní Itálie. 

                                                                           Kuchyně

Stáda ovcí a koz předurčují ráz ostrovské kuchyně a životního stylu Sardů, a proto tohle odvětví dotáhli k dokonalosti. Sýrem ochucují předkrmy, polévky, těstoviny i hlavní chody. A protože si Italové obecně velmi potrpí na výrobky s označením krajiny původu, chráněných oblastí a jedinečnosti, také Sardové si nechali patentovat označení chráněného původu sýrů známkou DOP, jež je registrována zákonem. Značky jako Pecorino Sardo a Fiore Sardo jsou nejtradičnějšími ovčími sýry pocházející z této oblasti. Také Pecorino Romano, jehož název značí římský původ, pochází z celých 80 % ze Sardinie. Dalšími zdroji místní kuchyně jsou obilniny a vinná réva. Té se v tamních klimatických podmínkách výborně daří. Ze pšenice tvoří Sardové velké množství nejrůznějších tvarů pečiva, které přispívá k dekoru sardských oslav. Rozmanité přípravy masa se tradují od dob Římanů.  Díky klimatu a dobré životosprávě se Sardové dožívají úctyhodného věku.

 

 

Zdroj: Redakce

Souostroví La Maddalena

Sopramonte

Costa Verde

Costa Smeralda

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Cestování  

 » Kraje  » Praha  

 » Kraje  » Středočeský  

 » Kraje  » Liberecký  

 » Kraje  » Ústecký  

 » Kraje  » Karlovarský  

 » Kraje  » Plzeňský  

 » Kraje  » Jihočeský  

 » Kraje  » Vysočina  

 » Kraje  » Jihomoravský  

 » Kraje  » Zlínský  

 » Kraje  » Moravskoslezský  

 » Kraje  » Olomoucký  

 » Kraje  » Pardubický  

 » Kraje  » Královéhradecký