Kauza údajných machinací ROP Severozápad pokračuje u soudu výslechy obžalovaných - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Kauza údajných machinací ROP Severozápad pokračuje u soudu výslechy obžalovaných

16. prosince 2021, 07.41 | U soudu v Litoměřicích dnes pokračuje hlavní líčení v případu údajných machinací při rozdělování dotací v ROP Severozápad. Na plánu jsou výslechy dalších obžalovaných, poté bude soud odročen. Do soudní síně se státní zástupce, obžalovaní a obhájci vrátí na konci prvního čtvrtletí příštího roku.

 

Obžalováno bylo 27 lidí, mezi nimiž jsou bývalí hejtmani, radní, podnikatelé, úředníci. Podle státního zástupce zmanipulovali evropské dotace ve výši 14 miliard korun. Řízení ve věci bylo zahájeno na konci roku 2013, hlavní líčení začalo letos v polovině října. Na konci října začal soud vyslýchat jednotlivé obžalované, výslechy budou pokračovat podle informací ČTK i po Novém roce.

 

Kauza se týká období od května 2008 do září 2011. Program byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech téměř dva roky pozastaven. Evropská unie vyměřila za chyby už dříve sankci 2,7 miliardy korun. Odblokovat program se podařilo poté, co Karlovarský a Ústecký kraj souhlasily se zaplacením korekcí za chyby při rozdělování dotací. Kraje musely zaplatit 900 milionů korun, z toho Karlovarský zhruba 308 milionů korun a Ústecký 598 milionů korun. Oba kraje a ministerstvo financí požadují náhradu škody.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Krimi  

 » Kraje  » Ústecký