Několik běžeckých tras v Ústeckém kraji už láká sportovce - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Několik běžeckých tras v Ústeckém kraji už láká sportovce

9. prosince 2021, 23.51 | Několik tras v Ústeckém kraji pro běžkaře je upravených. Lidé mohou vyrazit například na úsek Cínovec - Vitiška - Nové Město. Částečně je upravená stopa i na Sněžníku. Z pátku na sobotu bude upravená stopa také v zimním běžeckém areálu Dlouhá Louka. Běžkaři se mohou těšit i na zprovoznění několika kilometrů stop na Klínech, zjistila ČTK.

 

"Běžecké stopy zkusíme připravit nejpozději na sobotu dopoledne. Sněhu není moc, dejme tomu 20 centimetrů. Dneska ještě něco připadne, takže dejme tomu 25 centimetrů, což je pro rolbu na hraně, ale aspoň ty rovné úseky bychom připravili," řekl dnes ČTK vedoucí sportovního střediska Klíny Josef Dlouhý.

 

Úpravu stop si hradí středisko částečně ze svých zdrojů, a to jak z provozu centra, tak z výběru parkovného. "Letos přibyde i veřejná sbírka, kterou organizuje Destinační agentura Krušné hory společně s Ústeckým krajem, kdy běžkaři budou přispívat symbolicky 30 korun přes QR kódy na startovištích," doplnil Dlouhý.

 

Příspěvek od kraje, který peníze nechává nově rozdělovat destinační agenturu, na údržbu běžeckých tras se neliší od těch, které provozovatelé dostávali v minulých letech. "Ústecký kraj dává milion korun ročně na střediska východní části Krušných hor a na příští rok je tam připraven asi 1,6 milionu korun," řekl. Prostředky podle něj nestačí, ideální by bylo, kdyby kraj rozdělil tři miliony korun. "Buďme rádi alespoň za něco," dodal.

 

Naopak předseda spolku Krušnohorský klub, který se stará o část stop na Dlouhé Louce, Roman Fišer, dnes ČTK řekl, že dostal nejnižší příspěvek za poslední roky. V roce 2017 mu kraj na úpravu stop přispěl částkou asi 320.000 korun, o rok později 287.000 korun a v roce 2021 necelých 170.000 korun. "Letos dostaneme pouze 140.000 korun, to je tragické," uvedl Fišer. Na údržbu mu alespoň přispěla okolní města, čeká také na schválení rozpočtu města Osek na Teplicku, které by mu mohlo poskytnout dotaci ve výši 100.000 korun.

 

Společnost MAS CÍNOVECKO se stará o trasy na Krušnohorské magistrále, a to Nové město - Cínovec - Komáří Vížka. Od minulého týdne je upraven i okruh přes Pramenáč. "Zde doporučuji vystoupat od Vitišky a přes vrchol Pramenáče pozvolně klesnout na Štěničárnu, není zde moc sněhu na případné větší plužení, proto doporučuji výše uvedený směr. Ve směru z Cínovce můžete potkat myslivce, proto jsou stopy udělané na jedné straně silnice, tak aby na druhé straně mohly projet auta. Buďte k sobě ohleduplní," radí lidem zástupci na svém facebooku. Společnost rovněž dostává peníze na pokrytí části nákladů od kraje.

 

Ústecký kraj chce podle náměstka hejtmana Jiřího Řeháka uplatnit vícesložkové financování. Zapojit by se tak měly do dotování údržby běžeckých tratí i obce a samotní uživatelé tras. "My jsme se rozhodli, že je to možnost, jak přispívat osobně na údržbu tratí," řekl dnes Řehák k dobrovolnému vstupnému přes QR kódy. Podle něj to podobně praktikuje například Rakousko. Na rozdělení jednoho milionu se podle něj Destinační agentura Krušné hory domluvila s jednotlivými středisky s tím, že na příští rok bude dotace o 60 procent vyšší. "Cítíme, že to má přidanou hodnotu, a navíc v době lockdownu to bude ideální varianta, jak trávit čas, tak proto jsme to navýšili," dodal náměstek.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Sport  

 » Kraje  » Ústecký