Jan Čížek: Tištěná média vstanou jako Fénix z popela - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Jan Čížek: Tištěná média vstanou jako Fénix z popela

Zdroj: Metropol

Jan Čížek se v médiích pohybuje
od svého mládí. Nejprve byl v ČTK,
později založil vydavatelství Český
Domov. Ptáme se ho, jak se dívá
na budoucnost regionálních tiskovin?

 

 Vaše vydavatelství Český Domov existuje na trhu již 22 let. Proč jste se na konci 90. let rozhodl pro byznys, v kterém dlouhodobě působí velcí hráči a naděje na úspěch byla tedy poměrně malá? Vydavatelství jsem úspěšně prodal, již nejsem majitelem. Noviny zdarma do schránek sousedů mne lákaly již těsně po revoluci, když tady začaly první pokusy. Já jsem podobné noviny znal ze zahraničí, když jsme tam těsně po revoluci vyrazili s rodiči. Bylo mi líto, že toto nemáme i u nás, protože lidi spíš zajímá, co se děje v jejich okolí, než velká politika. Tak jsem začal vydávat v roce 1999 první noviny na mé rodné Praze 10. Postupně jsme to rozšířili do celé republiky. Zakládali jsme spousty novin na krajských úřadech. Dodnes vycházejí.

 

 Nedávno jste oslavil 45. narozeniny, firmu jste zakládal v poměrně mladém věku. Měl jste v té době alespoň nějaké vydavatelské či novinářské zkušenosti? Ano, byl jsem tehdy velmi mladý, ale poměrně zkušený. V 19 letech jsem totiž nastoupil na zkušenou do ČTK, kde jsem se věnoval domácí politice. Původně jsem chtěl pokračovat studiem na žurnalistice, ale nabídli mi smlouvu, a tak jsem už zůstal. Byl jsem parlamentním zpravodajem, zakládal jsem pobočku ČTK v Senátu. Jezdil s Milošem Zemanem v Zemáku, těch zážitků a zábavných historek jsou spousty. Když ale denně koukáte pod pokličku „velké politiky“, časem pocítíte určitou marnost. Chtěl jsem tedy dělat něco užitečného, co dává smysl. Sousedské noviny zdarma, kde přinášíme praktické informace, jsou službou veřejnosti, která mne naplnila.

 

 Prozradíte krédo, kterým se řídíte? Přesností v detailech k dokonalosti. Tím se řídím celý život, a tak to i zůstane.

 

 Jak se podle vás změnila za více než 20 let oblast vydávání novin a časopisů? Myslíte si, že je sociální sítě a internet opravdu zahubí, jak už bylo odborníky prorokováno někdy na začátku 90. let? Současná krize zamíchala totálně trhem. Zhruba 30% tradičních lokálních novin skončilo. Je to smutný konec, byly to většinou rodinné firmy, založené těsně po revoluci. Ty lidé to dělali srdcem. Ale jakmile se trh zotaví, tak se plno titulů zase objeví. Hlad po tištěných novinách a časopisech zdarma bude vždy.

 

 Když si chcete odpočinout a přijít na jiné myšlenky, věnujete se baseballu. Proč právě tomuto sportu? Baseball hraji od malička. Ten důvod je i malinko příběhem naší země. Část naší rodiny byli vysídlenci, emigranti. Byli rozesetí po celé zeměkouli. Rakousko, Německo, USA. No a jediná země, kde jsme se mohli všichni za socialismu sejít na rodinné srazy, bylo východní Německo (NDR). Ale co tam jako děti hrát? Američané neuměli fotbal, tak někdo vytáhl klacek, tenisák, a že se bude hrát baseball. Mně to nadhodili a já odpálil homerun. Pak mi přišla na Vánoce krabice s vybavením a začali jsme to hrát i doma v ČR.

 

 Jaké jsou vaše další záliby? Stojíte třeba rád u sporáku? Ano, vaření mne neskutečně baví. Rád vymýšlím nové věci a svoje recepty. Miluji vařit pro větší počet lidí nebo si dělat domácí party s mezze, tedy velkými platy s více druhů masa, zeleniny a příloh. Nejlepší je, když se sejde celá rodina.

 

 Máte poměrně početnou rodinu, okolo vás se točí čtyři dcery. Kam nejraději jezdíte na výlety a kde a jak trávíte volný čas? Volný čas trávíme s rodinou jako většina na chalupě, kterou máme ve středních Čechách u Okoře. Nádherné místo. V Praze holky milují ZOO. Když byla nyní krize a nemohli jsme tam jít osobně, alespoň jsme pomáhali nákupem stravenek pro zvířátka.

 

 Od příjemných okamžiků se teď vraťme do smutné reality, kterou zásadně poznamenala koronavirová epidemie. Jak hodnotíte současnou situaci v naší zemi a přijatá vládní opatření? Je to naprostá katastrofa. Absolutní propadák. Vláda nemá důvěru lidí, opatření vůbec nedávají smysl. Navíc se hodně kradlo. Byla to šance ukázat, že Češi v krizích umí, dokáží se semknout a fungovat. Vláda předvedla pravý opak. Místo, aby dala šanci českým firmám vyrábět ochranné pomůcky, dovezly se předražené čínské šmejdy přes nastrčené garážové firmy. Vláda mohla přes domácí poptávku a státní zakázky udržet český průmysl a malé podnikatele. Naopak ale všechno české zašlapala do země. Je to strašně smutné, co s naší zemí provedla. Vše mohlo proběhnout úplně jinak a mohli jsme na krizi naopak vydělat.

 

 Kde se podle vás stala největší chyba při řešení koronavirové krize? Této vládě se nedá vůbec věřit. Dokonce jsou názory, že Andrej Babiš chtěl nechat svými zákazy „vychcípat“ byznysovou konkurenci, aby ji pak levně skoupil. Ze zákonů a Ústavy si doslova udělali trhací kalendář, odškodnění podnikatelům bylo jen naoko. Strašně moc podnikatelů zkrachovalo. Svůj byznys vykonávat nemohli, náklady běžely, ale nedostali žádnou náhradu. Je to k vzteku. Přitom se mohla opatření dělat pro-byznysově. Tedy jakékoliv státní zakázky dávat v nouzovém režimu pouze českým výrobcům s výrobou na českém území. Díky tomu by se tady vymyslela a vyrobila spousta produktů, které by se daly i vyvážet. Nezavírat hospody a obchody. V Srbsku, které není členem EU, vše běželo bez omezení. Švédsko naprosto stejně neomezovalo nic. Lidi ochránily léky a masivní vakcinace, žádné zákazy.

 

 Upřímně – když se o covidu-19 začalo před více než rokem psát, domníval jste, že se z něj vyklube celosvětový strašák? Tušil jsem dlouhodobě, že se na nás valí velká krize. Ale jak ta krize proběhne, jsem netušil. Tohle mne nenapadlo ani v nejhorším snu. Za vše ale mohou politici. Vůbec to tak nemuselo být.

 

 Až epidemie opadne a svět se začne vracet do zaběhnutých kolejí, myslíte si, že se skutečně všechno vrátí do stavu, který panoval před rokem 2020? Svět bude takový, jaký jej budou lidé chtít mít. Já myslím, že se opět vše vrátí do normálu, protože lidé jsou od přírody takoví. Chtějí klid, bavit se, mít rodinu a normální práci, která je naplňuje.

 

 Covid-19 s sebou, kromě ohrožení života, přináší i ekonomickou nejistotu či deprese. Máte pro naše čtenáře závěrem nějaká povzbudivá slova, která by jim v dnešní době zvedla náladu? Naše země je nejlepší místo na světě. Máme zde skvělé lidi, kteří se dokáží vyrovnat se vším. Věřím, že si zvolíme i politiky, kteří nám společné dílo nebudou kazit, a my se dostaneme opět na evropský vrchol, kam patříme a vždy jsme patřili.

 

 Bydlíte v Praze 10, jste doslova jejím patriotem. Je to pro vás stále dobrá adresa? Ta nejlepší. Praha 10 má dobrou pověst, je to ideální místo k životu. Naše rodina zde bydlí po generace. Je málo míst na světě, kde by byly dva fotbalové kluby světové úrovně. Byť se teď Bohemce tolik nedaří, má slavnou minulost a Slavii netřeba představovat. Já osobně bych na Desítce vylepšil veřejnou správu, úklid a zainvestoval do veřejné zeleně a úprav veřejného prostoru. Mé životní motto „přesností v detailech k dokonalosti“ zde platí dvojnásob. 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Aktuality