Katolická církev má problém! Věřící její řady opouští ve velkém! - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Katolická církev má problém! Věřící její řady opouští ve velkém!

Vídeň / Něco je asi špatně! Rakouská katolická církev má zásadní problém. Její členové z jejích řad odcházejí ve velkém. Meziročně je nárůst těch, kteří vystoupili nebo přešli jinam, skoro stoprocentní. To není dobrý signál ani pro Vatikán ani pro samotnou odnož v této zemi. Už z důvodu finančního!

 

Podle předběžných dat biskupské konference, která je oficiálním orgánem katolické církve, loni loni její řady v Rakousku opustilo 67 582 lidí, předloni to bylo 58 807. Vloni byl nárůst 15procentní. Tedy meziročně více jak o 80 procent. Koncem roku 2018 se ke katolíkům hlásilo 5,05 milionu lidí, loni to bylo už „jen“ 4,98 milionu.

 

Pro římsko-katolickou církev to může být značný problém. Na rozdíl od Česka je v této zemi takzvaná odluka církve od státu. Znamená to, že každý člen jakékoli církve odvádí ze své mzdy či jiného příjmu 10 procent, který jde právě na financování náboženských společností. Pokud tedy ročně katolickou církev opouští 40 až 60 tisíc lidí, může to celkově znamenat ztráty v řádech desítek milionů korun.

 

Předpokládaným důvodem, proč lidé církev opouští jsou jak případy zneužití a týrání dětí, tak i názorové střety a nesouhlas s prohlášeními některých církevních hodnostářů. Ale také konvertování k jiným náboženstvám, včetně muslimského. 

 

Odliv katolíků není problémem jen Rakouska, ale také Německa ovšem i dalších zemí, včetně České republiky. Mnozí kritici, včetně samotných duchovních hovoří o tom, že by se katolická církev centrálně měla změnit, zmodernizovat, aby si lidi získávala, nikoli je ztrácela. 

 

"Ať už jde o otázku celibátu, větší benevolenci s lidmi odlišné sexuální orientace nebo menší ´dogmatizace´ některých témat. A aby se kostely staly atraktivní i pro mladší lidi a i pro lidi s jinžm smýšlením. Řada lidí vám řekne, že věří v Boha, ale nepotřebuje chodit do kostela, protože je nebaví nebo spíš odpuzuje to, co se děje při bohoslužbách. Že tomu, co kněží vykládají ani nerozumí a podobně. Asi by stálo za to více připodobnit to těmto lidem a také zmodernizovat některé liturgické obřady. Zkrátka být více v 21. století...," tvrdí i sám jeden z rakouských kněží z linecké diecéze. 

 

Zdroj: Metropol /Foto: archiv

Tématické zařazení:

 » Aktuality