Tyrani zvířat a kšeftmani se můžou smát: Senátoři zařízli zpřísnění trestů! - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Tyrani zvířat a kšeftmani se můžou smát: Senátoři zařízli zpřísnění trestů!

Praha I Tohle nikdo nechápe. Mnohaměsíční práce a snahy jsou tytam! Senátní ústavně-právní výbor totiž odmítl zpřísnit tresty pro ty, kteří úmyslně týrají zvířata. A také pro ty, kteří s nimi kšeftují, čímž poškozují jak samotná zvířata, tak i případní zájemce. Znamená to, že zákonodárci opět dávají šanci tyranům a podvodníkům!

 

Senátoři nepodpořil ani možnost, aby soudy mohly samostatně ukládat zákaz chovu zvířat tak, jak se na tom kompromisně dohodla Sněmovna. O osudu úprav trestního zákoníku rozhodne Senát jako celek koncem ledna. 

 

Novela měla podle původního návrhu 80 poslanců zpřísnit z pěti na osm let trest vězení za týrání zvířat. Také měla trestat takzvané množitele, kteří chovají psy v nevyhovujících podmínkách bez daných pravidel. Sněmovna to však odmítla a schválila pouze to, že soudy budou moci ukládat zákaz chovu zvířat až na deset let jako samostatný trest.

 

"K čemu tam ti lidé sedí? Jsou bezcitní, nebo je jim to jedno? Je evidentní, že jim jde jen o sebe, ne o ostatní a o zvířata, která se jinak brátnit nemohou, rozhodně ne. Vždyť jsou to ale živí tvorové, proboha. To jsou fakt takoví tupci, kteří to nechápou? Neustále se profilují jako vzdělaní odborníci na kdeco, ale jinak musejí být asociální a hloupí, jinak si to neumíme představit," říkají svorně mnozí ochránci zvířat, zástupci útulků, ale také veterináři.

 

"Politici, tedy poslanci a teď senátoři jsou opravdu banda směšných figur, kteří vůbec nechápou, o co tu jde. Oni se absolutně v reálu nezajímají, co a jak funguje, kolik týraných zvířat tu máme, kolik jich umírá a kolik těch šílených množíren zde je. Kdyby ty tresty byly enormní, zcela prokazatelně by se to eliminovalo a mnohá zvířata by zbytečně netrpěla," rozčílil se veterinář ze středních Čech pan Jaroslav, který se oboru věnuje 35 let. 

 

"Znám dokonce politika, který kopal do svého psa, když ho zrovna neposlouchal, namísto toho, aby s ním pracoval, šel na cvičák. Takže co tu chceme po skupině pánů a dam, kteří sedí na svých zadcích a často nevytáhnou paty do terénu," rozčiloval se veterinář.

 

Zpřísnění sazeb podle původního návrhu se v senátním výboru pokusil prosadit senátor STAN Zdšeněk Hraba. Zůstal ale jediný.š Nepomohla mu ani podpora poslance TOP 09 Dominika Feriho, podle něhož po zpřísnění trestů volají soudci, žalobci a ochránci zvířat mimo jiné formou petice, kterou podepsalo na 33 000 lidí!

 

„Kdyby vláda chtěla problém množíren řešit, řešila bych ho už dávno a pro její  nečinnost se toho museli chopit poslanci. Mrzí mě, že tento návrh prošel bez stanoviska, že nebyl schválen pozměňovací návrh, tím pádem nemají soudci žádný nástroj, jak efektivně bojovat s množinami a týráním zvířat,“ řekl poslanec Feri za TOP 09.

 

Jak ale dodal, doufá, že se podaří senátory přesvědčit, aby podpořili pozměňovací návrh. „Jinak by vyšla ta legislativní iniciativa téměř vniveč a ten problém množíren, který je skutečně zásadní společenskou škodlivostí, zůstane neřešen,“ upozornil.

 

"To, co sledujeme poslední týdny, kolik týraných, odhozených zvířat je, kolik je stále množíren v provozu, je alarmující, na to, jak jsme malá země. Čili, pokud mají poslanci a senátoři pocit, že je vše v pořádku, a že takto to stačí, pak je evidentní, že ve svých postech nemají co dělat. Už vůbec ne, když je platí lidé ze svých daní," dodal další veterinář, tentokrát z jižních Čech pan Pavel. 

Zdroj: Metropol / foto: archiv

Ústavně právní výbor Senátu nepodpořil zpřísnění trestů za týrání zvířat nebo za množírny

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření