SŽDC zavírá skoro 200 pokladen, někde si už jízdenku na vlak nekoupíte - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

SŽDC zavírá skoro 200 pokladen, někde si už jízdenku na vlak nekoupíte

ČR / Téměř 200 pokladen na nádražích a stanicích uzavírá Správa železniční a dopravní cesty. Od 1. prosince si zde tak lidé lístek na vlak nekoupí. Někde službu převezmou České dráhy, jinde jiní dopravci, ale v mnoha místech si musí koupit jízdenku ve vlaku či přes internet.

 

Celkem tak možnost nákupu jízdenek skončí definitivně ve 106 ze 198 stanic. Jde o stanice, kde prodej zajišťovali výpravčí. Vzhledem k relativně malému počtu cestujících se podle webu zdopravy.cz Českým drahám nevyplatilo stanici obsadit vlastní pokladnou.

 

Důvodem ukončení je nerentabilnost prodeje s ohledem na sjednanou provizi a vynaložené náklady SŽDC spojené s prodejem,“ uvedla mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

 

Konec pokladen v menších stanicích je i jedním z důsledků loni zavedených slev pro studenty a seniory. Stávající smlouva počítala s provizí za každou jízdenku podle její hodnoty. Vzhledem k tomu, že u velké části cestujících došlo k poklesu ceny jízdného na 25 % původní hodnoty, tržby a následně provize jsou pro SŽDC podstatně nižší.

 

Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka budou dráhy od neděle zajišťovat prodej jízdních dokladů ve 382 stanicích. Končí podle něj hlavně poklady v malých stanicích, kde nebyl prodej rentabilní. „Pokud cestující nastoupí ve stanici, kde není prodej jízdenek, bude odbaven bez přirážky ve vlaku,“ potvrdil Joklík.

 

O tom, kde se jízdenky budou prodávat, nerozhodují v nových smlouvách už dopravci, ale objednatelé, tedy kraje a ministerstvo dopravy. Největší redukce tak postihne Jihomoravský kraj.

Zdroj: Metropol / foto: archiv

Tématické zařazení:

 » Aktuality