České dráhy nebudou trvat na povinných místenkách! A klíčový náměstek byl z firmy odejit! - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

České dráhy nebudou trvat na povinných místenkách! A klíčový náměstek byl z firmy odejit!

Praha I Mnohým cestujícím vlakem se asi ulevilo. České dráhy nakonec nebudou trvat na povinných místenkách na některých trasách, kde jsou soupravy přeplněné. Sice by to možná vyřešilo to, že někdy jsou vlaky poloprázdné a jindy se nedá ani projít, ale národní dopravce hledá jiné řešení.

 

Povinné místenky chtěly dráhy zavést ve svých komerčních vlacích mezi Prahou a Ostravou. Konec úvah na toto téma potvrdil Radek Dvořák, který má nově v představenstvu Českých drah na starosti obchod.

„Zavádět povinné místenky ve vlacích, kde nejsme schopni na sto procent dodržovat řazení, je asi nesmysl,“ uvedl Dvořák s tím, že železniční dopravce začal uvažovat o změně loni na podzim, s nápadem přišel tehdejší šéf obchodu Michal Štěpán. České dráhy tvrdily, že některé vlaky byly tak přeplněné, že by místenky takovým situacím zamezily a umožnily by současně lépe plánovat nasazení dalších vozů. Cestující sami mají ale jiný názor a to nejenom na těchto trasách. 

„Je evidentní, že řazení vlaků tam dělá někdo, kdo asi ani neví, jak vlak vypadá. Ve špičce, stejně jako o víkendech, kdy je zvýhodněné jízdné jezdí třeba čtyři až pět vagónů z čehož jeden je první třídy a jeden napůl na kola a břemena. Zatímco večer jezdí vagónů šest sedm a jsou poloprázdné,” namítal obchodní manažer z Prahy pan Michal T. 

„U soukromých dopravců jsou místenky běžná záležitost. U nás si cestující zvykli, že místo většinou je. Tím, jak lidí ve vlacích přibývá, to ale už přestává v řadě případů platit,“ řekl tehdy obchodní ředitel a později náměstek generálního ředitele ČD Štěpán, který minulý týden v Českých drahách skončil.

Plán na povinné místenky má své skalní odpůrce i podporovatele. 

„Zatím jediným povinně místenkovým vlakem zůstane pendolino v úseku Praha – Ostrava a IC Praha – Opava,” uvedlo tiskové oddělení ČD.

Podle Radka Dvořáka se dopravce soustředí nyní hlavně na to, aby od května byly i v kamenných pokladnách dostupné všechny služby, které dnes nabízí e-shop. 

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Times New Roman'; color: #000000; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none}

„Některé nabídky tam ještě nejsou k dispozici, a to z čistě technických důvodů. Například jde o cenově nejvýhodnější Vázanou jízdenku, kterou si dnes mohou v předstihu kupovat zákazníci právě na e-shopu,“ dodal.

Zdroj: Metropol / foto: archiv ČD

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Doprava