Před prodejnami Applu stály fronty, začal prodej nových iPhonů - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Před prodejnami Applu stály fronty, začal prodej nových iPhonů

zdroj: au.ibtimes.com

New York | S obvyklou pompou se dnes v Číně, Japonsku, západní Evropě, Spojených státech a dalších zemích začaly prodávat nové modely chytrých telefonů iPhone od společnosti Apple - včetně...

 

levnější, barevné verze určené především pro rozvíjející se trhy. Zatímco v Japonsku jsou nové telefony podle agentury AFP k dispozici za bezkonkurenční cenu, jinde, zejména na klíčovém čínském trhu, je situace jiná.
    "Páni, 1129 dolarů (australských; zhruba 20.300 Kč) za iPhone 5S v Austrálii. To je prostě šílené," napsal podle australských médií Bill Hutchison na Twitteru o dražším, plnohodnotném modelu iPhone 5S se snímačem otisků prstů a pamětí 64 GB. Analytici ale poukazují na to, že Apple své iPhony po nějaké době od uvedení na trh zlevňuje.
    Třiatřicetiletý Jimmy Gunawan, který před vlajkový obchod Applu v Sydney dorazil zhruba 20 hodin před otevřením, byl překvapen, že je první. "Loni ve stejnou dobu už tu byla fronta zhruba 20 lidí," uvedl Gunawan, který si nakonec odnesl rovnou dva modely 5S.
    Před obchodem Applu v tokijské přepychové čtvrti Ginza ráno ve frontě stálo kolem 700 lidí. Stovky lidí čekaly podle agentury Reuters i později v Londýně nebo v New Yorku.
    Celkem se dnes nové modely 5C a 5S začaly prodávat v 11 zemích a územích. V první vlně je poprvé také Čína. V době, kdy prodej prémiových chytrých telefonů na celém světě zpomaluje, je růst na tamním trhu pro Apple eminentně důležitý.
    Nový "levnější" iPhone s plastovým krytem ale bude v Číně dražší než v USA. Nejlevnější verze v Číně stojí v přepočtu skoro 14.000 Kč, zhruba trojnásobek průměrné ceny chytrých telefonů. V USA se bude 5C s dvouletou smlouvou prodávat od 99 dolarů (zhruba 1900 Kč). V Pekingu dnes ve frontě čekala jen asi stovka lidí, kteří si telefon objednali předem.
    Akcie Applu, které před týdnem kvůli zklamání z nedostatečných inovací a příliš vysoké ceny "levného" modelu 5S klesly na měsíční minimum, dnes díky zájmu nakupujících zřetelně rostly. Jejich kurz na americkém trhu Nasdaq vystoupil až o 1,3 procenta a v polovině obchodování měl navíc 0,6 procenta. Rostly i akcie jeho dodavatelů čipů, firem Avago Technologies, TriQuint Semiconductor, Skyworks Solutions a Broadcom.
    Apple by mohla během víkendu prodat až 6,5 milionu nových přístrojů, odhadl analytik Brian Wnite z firmy Cantor Fitzgerald. Během prvního víkendu prodeje předešlého modelu iPhone 5 firma prodala pět milionů těchto telefonů.
    Apple, který soupeří o podíl na trhu s jihokorejským Samsungem, s novým přístrojem nepřišel už téměř rok a tržby za první víkend jsou pro něj důležité. Jestli bude mít dost telefonů na skladě, mohl by podle analytiků na tržbách vydělat sedm milionů dolarů.
    Zájem o dražší verzi, alespoň ve Velké Británii, mezitím naznačil průzkum společnosti Protect Your Bubble mezi lidmi čekajícími před obchodem Applu v londýnské Regent Street. Ze stovky oslovených si jich pro dražší model 5S přišlo 93. Jeden člověk chtěl levnější verzi a šest mělo v plánu koupit oba. Základní model 5C, který v Británii stojí 469 liber (přes 14.000 Kč), podle více než poloviny dotázaných není zas tak výhodný. 

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika