Číňané na internetu vyjadřují podporu handicapovanému muži - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Číňané na internetu vyjadřují podporu handicapovanému muži

zdroj: archiv Metropolu

Peking | Vlna podpory se dnes objevila na čínských internetových serverech vůči handicapovanému muži, který v sobotu odpálil malou, podomácku vyrobenou nálož na pekingském mezinárodním letišti. Svým...

 

činem chtěl upozornit na policejní brutalitu, kvůli které on sám před několika lety skončil na vozíku, napsal místní tisk.
    Podle dostupných informací se 34letý Ťi Čung-sing z provincie Šan-tung rozhodl odpálit nálož, která zranila jen jeho, ze zoufalství nad dlouholetým marným bojem za spravedlnost. Před tím, než nálož odpálil, varoval prý cestující na letišti, aby nikoho jiného než sebe nezranil, napsal list Beijing News. V nemocnici mu pak museli v důsledku exploze amputovat levou ruku.
    "Varoval ostatní, aby ustoupili stranou, je to dobrý člověk. Doufám, že to úřady pochopí, jinak spustí krutý začarovaný kruh," napsal na internetu právník Jüan Jü-laj. "Rozhodně není tak vyšinutý, jako policisté, kteří ho zbili," dodal další uživatel internetu.
    Ťi se přestěhoval z východočínské provincie Šan-tung, aby pracoval jako řidič motocyklu v jihočínském městě Tung-kuan. Tady ho v roce 2005 údajně tvrdě zbili policisté, a on kvůli tomu zůstal částečně ochrnutý na vozíku. O tom informovala řada sdělovacích prostředků, ale jejich zprávy zatím nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů, napsala dnes agentura AFP.
    Podle hongkongské televizní stanice Phoenix TV Ťi "ztratil veškerou víru ve společnost" kvůli neúspěšnému boji za odškodnění. Televize upřesnila, že Ťi byl velmi frustrovaný čínským systémem petic, který umožňuje občanům podávat stížnosti přímo vládním ministerstvům.
    Tyto petice jsou ale často ignorovány, a proto jejich autoři v posledních letech čím dál častěji pořádají protesty po celé Číně a někteří sáhnou i po násilí, aby na své případy upozornili. Minulý měsíc zabil jeden neúspěšný autor petice, nezaměstnaný muž z města Sia-men, 47 lidí při explozi.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

35.8%

 

Ne

37.6%

 

Zlepšuje se to

26.5%