Meteorolog: Nynější vedra jsou na červen výjimečná - Aktuality - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Aktuality

Meteorolog: Nynější vedra jsou na červen výjimečná

zdroj: archiv Metropolu

Rožmitál pod Třemšínem | Současná vlna veder způsobená prouděním tropického vzduchu z Afriky je na červen výjimečná. V minulosti touto dobou sice rtuť teploměru také někdy vystoupala k 35 stupňům...

 

Celsia, ale to se týkalo jen jednotlivých dní. Celá série extrémně teplých dnů je v červnu abnormální, řekl dnes ČTK správce meteorologické stanice v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku Hubert Hoyer, který počasí sleduje už téměř 50 let.
    Loňský červen byl podle něj také teplý, ale ne tak jako ten letošní. "Na červen jsou tyto teploty vysoké, loni jsme touto dobou naměřili skoro 33 stupňů, ale tady bylo v úterý přes 34 stupňů," poznamenal meteorolog. Stejnou hodnotu loni v Rožmitále naměřili v poslední červnový den. Tropická horka, která na mnoha místech Česka lámou teplotní rekordy, by podle Hoyera měla vydržet ještě dnes a ve čtvrtek.
    Podobnou sérii veder meteorolog pamatuje například v roce 1983, ale to bylo až v červenci. "V červnu ještě přece jen není země tak prohřátá a ty teploty nebývají tak vysoké," podotkl Hoyer, který pravidelně měří teplotu a tlak vzduchu a údaje posílá do meteorologického ústavu. Kvůli tomu je prakticky po celý život vázán k jednomu místu, což je podle něj někdy obtížné. "Ale já jsem to dělal vždycky rád, protože to je můj koníček," poznamenal.
    Poslední dva roky má navíc měření ulehčeno tím, že je meteorologická stanice automatizovaná. "Některé věci se však musejí sledovat nadále 'ručně', třeba oblačnost nebo výška sněhu v zimě. Kontrolně se měří i srážky, protože v automatickém čidle nebo srážkoměru může nastat porucha," upozornil Hoyer. Denně už ale nemusí například ke slunoměru umístěném na střeše jednoho z rožmitálských panelových domů. "Tam už je dnes také automatické čidlo a snímač na vítr," vysvětlil.
    K neobvyklé zálibě ho před desítkami let přivedl školní pokus. Tehdy třináctiletý chlapec se svými spolužáky v rámci přírodopisu sledoval a zapisoval průběh počasí. Zaujalo jej to natolik, že měřit nepřestal. Když pak v roce 1966 zemřel správce rožmitálské srážkoměrné stanice, nabídl meteorologickému ústavu své služby.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti