Začala dvouletá odstávka největšího částicového urychlovače - Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Začala dvouletá odstávka největšího částicového urychlovače

zdroj: archiv Metropolu

ŽENEVA | Odborníci Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) dnes zahájili odstávku největšího urychlovače částic na světě. Zařízení od roku 2008 funguje ve švýcarské centrále CERN. Dvouleté...

 

přerušení provozu by mělo především umožnit seřízení urychlovače na maximální výkon. Podle zpravodajského serveru BBC by měla odstávka skončit v listopadu 2014 a experimenty opět začnou v únoru nebo březnu 2015.
    Velký hadronový urychlovač (LHC) je vybudován asi 100 metrů pod švýcarsko-francouzskou hranicí v kruhovém tunelu dlouhém 27 kilometrů. Je vybaven soustavou 1800 velkých supermagnetů, které řídí a urychlují tok částic až téměř k rychlosti světla.
    Vědci dnes ráno zastavili vstřikování protonových svazků do urychlovače. Potrvá ale až do sobotního rána, než se magnety pracující v teplotě blízké absolutní nule ohřejí na pokojovou teplotu. Pak začne bezprecedentní období modernizace a oprav.
    Po technických závadách, jež se projevily krátce po jeho prvním spuštění, LHC nikdy nepodával maximální projektovaný výkon. Při něm by měl pracovat s energií 6,5 TeV (teraelektronvoltu - předložka tera označuje bilion základních jednotek) na každý svazek protonů a měl by umožnit simulaci dějů po Velkém třesku před téměř 14 miliardami let.
    Nejvýkonnější částicový urychlovač na světě se patrně nejvíce proslavil koncem loňského roku, kdy pravděpodobně zachytil takzvanou "božskou částici" - Higgsův boson, po němž vědci pátrali desítky let. Mělo by jít o jeden ze základních stavebních kamenů současné fyziky vysvětlující, jak ostatní částice získaly hmotnost.
    Opětovné spuštění zařízení za deset miliard eur (přes 250 miliard korun) podle mluvčího CERN Jamese Gilliese otevře dveře k pozorování "mimořádných jevů" a k vysvětlení řady záhad. Má umožnit experimenty, které přiblíží poznání prvních okamžiků existence vesmíru.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Technika  » Technika