V Hořicích sváděli motocykloví závodníci lítý boj o každý metr - Královéhradecký - REGIONÁLNÍ NOVINY

Královéhradecký

V Hořicích sváděli motocykloví závodníci lítý boj o každý metr

28. května 2022, 10.35 | Hořice v Podkrkonoší nejsou jen městem kamenné krásy a tradičních trubiček, ale jsou i Mekkou českého roadracingu. Proto se zde letos v tradičním termínu před koncem května uskutečnil již 59. ročník závodu 300 zatáček Gustava Havla. Letos byl ještě spojený s filmovou premiérou dokumentu Plná 6 režiséra Adama Sejka o kariéře jednoho z našich nejúspěšnějších závodníků na přírodních okruzích Kamilovi Holánovi.

Nabitá startovní listina čítala více než 150 závodníků v šesti kategoriích a byla plná zvučných jmen nejen z Česka a Slovenska, ale i z mnoha dalších států Evropy. V noci z pátku na sobotu se nad Hořicemi, stejně jako nad většinou naší republiky, prohnala vydatná bouřka, ale naštěstí nezpůsobila žádné vetší komplikace, a tak v sobotu ráno mohly úderem deváté hodiny ranní vyrazit do prvních kvalifikací jezdci kategorie 125 Sportproduction. Po nich se na Hořickém okruhu představila spojená kategorie 125GP/Moto3, 250 Open a Supersport 300, následovaná divácky velmi atraktivními Supersporty 600. Do jedné hodiny odpolední se ještě odjely tréninky twinů, třídy Supermono a dopolední program byl zakončený hlavní kategorií Superbike. Odpoledne měla každá třída ještě jeden kvalifikační trénink, který rozhodnul o postavení na startovním roštu pro nedělní závody.

V neděli se již od brzkého rána scházeli diváci v hojném počtu a tak i první závod strojů 125 Sportproduction doprovázela bouřlivá divácká kulisa. Vyhrál Pavel Nechanický, druhý byl Lukáš Fikker a třetí Ivo Doležal. Velice dobrý dojem zanechal i nováček Matěj Blažek, který dojel na krásném jedenáctém místě z dvaceti devíti startujících. V závodě kategorie 125GP vyhrál po velkém boji hořičák Patrik Kolář, za ním dojel s minimální ztrátou rakušan Christopher Eder a na třetím místě skončil další místní závodník Olda Podlipný. V silnějších čtvrtlitrech si na nejvyšší stupínek vystoupal nestárnoucí Karel Kalina, stříbro bral Johannes Kehrer a bronz Marek Stibor. Třídu Supersport 300 vyhrál Radek Lamich před Jiřím Šubrem a Honzou Volákem.

První vrchol dne přišel na řadu v poledne, kdy se na startovní rošt u věže seřadili závodníci kategorie do šesti set kubických centimetrů neboli Supersportů 600. Hned po startu lehce poodjeli Petr Najman s Markem Červeným a sváděli dechberoucí souboje až do devátého kola, kdy Petrovi vypověděl službu jeho Triumph a musel odstoupit. Kamilovi Holánovi se moc nepovedl start, propadnul se o několik pozic a bojoval tak o bronz s Michalem "Indim" Dokoupilem, Thomasem Waltherem z Německa, slovákem Tomášem Tóthem a dalším čechem Karlem Brandtnerem. Indi Dokoupil musel bohužel po sedmi kolech odstoupit, protože v souboji po kontaktu se soupeřovým motocyklem ulomil spojkovou páčku a zdálo se, že jsou karty definitivně rozdány. Vyhrál tak Marek Červený s půlminutovým náskokem, druhý byl Kamil Holán, třetí jen o vteřinu za ním Thomas Walther.

Závod dvouválcových motocyklů třídy Twin celkem dle očekávání vyhrál s více jak desetivteřinovým náskokem Jan Markalous před slovákem Miroslavem "Lakim" Slobodou a třetí byl němec Stefan Holz. V kategorii jednoválců Supermono si spravil chuť Petr Najman, který stylem start-cíl s přehledem vyhrál, druhý byl František Loučka, kterého marně naháněl švýcar ivo Ladde. Supersporty 400 vyhrál Dan Vysloužil, druhý byl Petr Plichta a třetí Ludovít Krušina ze Slovenska.

Zaslouženým vrcholem celého víkendu byl závěrečný závod nejsilnějších superbiků. Jak vtipně poznamenal místní komentátor Joska Kubíček, vzhledem k výkonům přes dvě stě koňských sil a počtu třiceti jedna závodníků na roštu, stálo na startu stádo více jak šesti tisíc koní. Na pole position byl Němec David Datzer, druhý po kvalifikaci náš Kamil Holán a třetí Erno Kostamo z Finska. V tomto pořadí a zhruba s pětivteřinovými rozestupy mezi sebou také projeli cílem závodu. Za nimi ale zuřil boj o každý metr Hořického okruhu mezi skupinou zhruba osmi závodníků. V cíli byl z nich nejrychlejší belgičan Laurent Hoffmann, páté místo bral při své premiéře v Hořicích Karel Pešek, za ním pak byl šestý holanďan Joey den Besten a až na desátém místě úřadující šampion IRRC a držitel traťového rekordu z loňského léta Didier Grams z Německa.

Celý víkend probíhal prakticky bez problémů, i přes několik pádů nedošlo k žádným vážným zraněním a tak už se můžeme těšit v srpnu na Českou Tourist Trophy spojenou se závody šampionátu IRRC.

Autor reportáže a fotografií: Martin Václavík