Pardubické Podzimní městské slavnosti se blíží - Pardubický - Český Metropol

Pardubický

Pardubické Podzimní městské slavnosti se blíží

zdroj: Iveta Koubková

Pardubice | Akce plná lákadel začíná ve čtvrtek 6. října, vrcholí v neděli 10. října a naplní takřka celé město. Řeč je o dalším ročníku Podzimních městských slavností. Organizátoři jim letos vdechli nový elán. Vedle...

 

tradičních činností se představí i neotřelí umělci a nové atrakce. Každý den bude nabitý od ranních do pozdních hodin, program uspokojí a vtáhne diváky napříč generacemi. Vrcholem pak bude sobotní Velká ohňostrojová show na zámeckém rondelu. 
„Počasí jarní části městských slavností moc nepřálo, o to více se těším, že si společně užijeme ty podzimní. Letošní ročník navíc doplní řada výjimečných akcí, jednou z nich například bude koncert Komorní filharmonie Pardubice, která si pro návštěvníky Tipsport areny připravila unikátní projekt Hlasy světla 4D,“ podotýká primátor Pardubic Martin Charvát.
Na co se v Pardubicích během čtyř dnů můžete těšit? „Ve čtvrtek v 15 hodin vyjede z pardubického závodiště spanilá jízda kočárů se zastávkou na Pernštýnském náměstí, prostřednictvím které bychom veřejnost rádi pozvali na letošní vrchol překážkové sezóny – 126. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Nejen obyvatelé Pardubic by si však neměli nechat ujít ani následující tři dny,“ zve na dostihový program, tak i na Podzimní městské slavnosti ředitel Dostihového spolku Martin Korba.
Zahajovací ceremoniál městských slavností proběhne v pátek 7. října na třídě Míru, která až do odpoledních hodin nabídne řadu atrakcí inspirovaných zejména americkým country stylem a vším, co k němu patří. A bude to jízda! Na odvážlivce čeká přímo v centru města populární Rodeo býk. Koně nám předvedou, co vše se dokáží díky souznění s lidmi naučit, zejména pro děti, ale i pro dospělé bude připraven řada zábavných zážitkových akcí a soutěží. „Poutavé workshopy umožní každému vyzkoušet si, jak se točí lasem či hází pytlem. Tradiční americký clogging neboli country step představí mimo jiné také taneční skupina Klepeto, evropská špička ve své disciplíně. Chystá se i velká tvůrčí dílna, kde se s dětmi pokusíme vytvořit tematické sochy ze slámy. V podvečer začne hudební produkce, kdy se třída Míru rozezní nejprve swingovými rytmy JK Bandu, který vystřídá Vlasta Horváth s kapelou. V pátek bude žít ale i Pernštýnské náměstí, které bude hostit například sraz historických vozidel či projížďky v kočárech pro veřejnost a tamní stage nabídne také žánrově pestrý hudební program,“ popisuje náplň městských slavností Markéta Ondroušková, ředitelka Kulturního centra Pardubice, které akci pořádá.
Na náměstí se tak můžete těšit na premiéru francouzských šansonů v podání souboru Chanson Tria Coucou a Kabátová kvarteta a uslyšíte i čtvero kontrabasů The Pink Elephants. Závěr večera pak rozproudí známá pardubická formace, punková kapela Volant. 
Sobotní den bude nejen Dnem medu, ale také dnem běhu. V 9 hodin totiž z Pernštýnského náměstí odstartuje Běh naděje navazující na Běh Terryho Foxe a odpolední část programu pak bude patřit především dětem. Ty si na Pernštýnském náměstí budou moci vyrobit lampión, který bezpochyby využijí v podvečerním průvodu. Vystoupí také kapela Mixle v piksle hrající pro děti, kterou později vystřídá královéhradecký big band Factorial! Orchestra. Opravdovou lahůdku si pro návštěvníky historického centra města připravili řezbáři. Na zámecké cestě budou přímo před očima kolemjdoucích motorovou pilou vyřezávat sochy z dřevěných špalků s tematikou symbolů města, jež budou vystaveny v Tyršových sadech. Špičková podívaná bude však připravena i pro návštěvníky Tipsport areny. Komorní filharmonie Pardubice zde od 18 hodin vystoupí se svým projektem Hlasy světla 4D, který nabídne unikátní hudební a vizuální zážitek. „Na tradiční lampionový průvod se lidé mohou vydat v 19.30 hodin z Pernštýnského náměstí až k ohňostrojové show, která se nově uskuteční na rondelu zámku a budou ji moci sledovat z rekonstruovaných Tyršových sadů. I letos máme pro veřejnost připravené překvapení v podobě speciální laserové show na Pernštýnském náměstí, na kterou naváže koncert kapely Katapult,“ láká na závěr podzimní části městských slavností náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Jakub Rychtecký. 
V neděli pak budou v Kulturním domě Hronovická pokračovat Dny medu a ujít byste si neměli nechat ani další novinku, krásný zvuk varhan, který na vás čeká v kostele sv. Bartoloměje. V rámci Podzimních městských slavností se promění i náměstí Republiky. Prostor u Východočeského divadla zaplní retrospektivní venkovní výstava fotografií s nejhezčími momenty z předchozích ročníků této tradiční akce, které zde na velkoformátových panelech budou k zhlédnutí až do konce října. Od listopadu fotografie vystřídá další expozice s názvem Příběhy našich sousedů Pardubice, kterou připravila nezisková organizace Post Bellu a která zobrazuje klíčové momenty 20. století. 
„Doufáme, že si z letošních slavností každý divák odnese ty nejlepší zážitky, program je plný novinek, ale i tradiční akce si určitě užije každý, kdo se na městské slavnosti celý rok těšil,“ dodává Markéta Ondroušková.
Podrobný program a časový harmonogram naleznete na stránkách www.kcpardubice.cz.

Zdroj: Iveta Koubková

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kraje  » Pardubický  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

36.9%

 

Ne

37.2%

 

Zlepšuje se to

26%