Olomoucký kraj hasičům rozdělí 5 milionů, na všechny se nedostane - Olomoucký - Český Metropol

Olomoucký

Olomoucký kraj hasičům rozdělí 5 milionů, na všechny se nedostane

zdroj: archiv Metropolu

Olomouc | Olomoucký kraj letos mezi dobrovolné hasiče rozdělí pět milionů korun, což je o 8,5 milionu korun méně než obce pro své hasiče požadovaly. Peníze dobrovolní hasiči použijí na opravu a nákup požární...

 

techniky a dalšího vybavení. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).
    Krajský úřad podle Rozbořila evidoval 271 žádostí o dotace pro dobrovolné hasiče a nakonec jich schválil 189. Dotace ještě musí schválit zastupitelstvo. Peníze dostanou dobrovolní hasiči například v místních částech Olomouce, Babicích, Hanušovicích, Bělotíně, Bílé Vodě, Hranicích, Příkazech či Zlatých Horách.
    "Kdybychom chtěli poskytnout dotaci všem jednotkám, na které si obce požádaly, výše dotace pro jednu obec by byla něco málo přes 18.000 korun. Tyto peníze by ale nestačily především tam, kde naléhavě potřebují nakoupit nebo opravit cisternové automobilní stříkačky či dopravní automobil, tedy základní vybavení každé jednotky," uvedl Rozbořil.
    Při zpracování návrhu finančních příspěvků pro jednotky dobrovolných hasičů v obcích bylo podle hejtmana přihlédnuto k jejich akceschopnosti a provozuschopnosti požární techniky. Dotace kraje má pokrýt 40 procent nákladů a zbývajících 60 procent zaplatí obce.
    "Technika jednotek sborů dobrovolných hasičů je ve velmi špatném stavu. Přitom zejména dobrovolní hasiči zasahují u mimořádných událostí a krizových situacích v kraji," řekl Rozbořil a připomněl, že dobrovolní hasiči v Olomouckém kraji zasahovali při několika povodních.
    V Olomouckém kraji je 452 jednotek požární ochrany. Nejvíce jich je na Přerovsku (126) a Olomoucku (124) .

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Olomoucký