Primátor chce propustit strážníka obviněného ze smrti muže - Olomoucký - Český Metropol

Olomoucký

Primátor chce propustit strážníka obviněného ze smrti muže

zdroj: archiv Metropolu

Přerov | Přerovská radnice hodlá rozvázat pracovní poměr se strážníkem obviněným za smrt mladíka před jedním z přerovských barů. Podle primátora Vladimíra Puchalského je jeho setrvání u městské policie po...

 

tomto incidentu nepřijatelné. Vedení města zároveň pracuje na změně systému městské policie. Podle primátora bylo chybou, že přerovští strážníci nebyli na zátěžové situace systematicky trénováni.
    "V současné době jednám prostřednictvím ředitele městské policie Omara Teriakiho s odpovědným strážníkem, který je na nemocenské, aby rozvázal pracovní poměr dohodou v co nejkratší době, neboť jeho setrvání u městské policie je nepřijatelné," řekl dnes novinářům primátor Puchalský (Společně pro Přerov). Tragédie zatím dopad pro ředitele městské policie mít nebude. "Zatím jsem neshledal že by jeho činnost byla v příčinné souvislosti s tím, co strážník způsobil," doplnil Puchalský. Peticí, která koluje městem za odvolání ředitele, se prý město bude zabývat, až ji obdrží.
    Kriminalisté přerovského strážníka, který při potyčce v lednu mladíka zastřelil, obvinili z usmrcení z nedbalosti. Podle Puchalského byl za konkrétní situaci plně odpovědný dotyčný strážník. Pochybení však spatřuje v tom, že městští policisté nebyli systémově na podobné zátěžové situace trénováni. "Po excesu jsem analyzoval situaci z hlediska vzdělávání a výchovy strážníků a zjistil jsem, že úroveň vzdělávání na zátěžové situace je nulová. Minulé vedení se řízením městské policie odpovědně nezabývalo," míní primátor. Město proto podle něj učinilo první kroky k tomu, aby se tento systém změnil, o spolupráci byla požádána i státní policie. Součástí nového systému by měly být podle primátora i psychologické testy a pohovory s psychologem před přijetím nových strážníků.
    Tragédie se odehrála nedaleko centra Přerova před barem Lumír v noci na 10. ledna. Strážníci byli přivoláni kvůli rušení nočního klidu. V té chvíli se na ulici před barem podle kriminalistů pohybovalo téměř 20 lidí, mnozí z nich pod vlivem alkoholu. Hlídka byla podle policistů ohrožována volně pobíhajícím psem, a proto jeden ze strážníků použil služební zbraň. Kulka zasáhla třiadvacetiletého mladíka do hlavy, zemřel na místě. Dvaačtyřicetiletý strážník byl při incidentu sám zraněn na noze a je stále v pracovní neschopnosti. Událost zvedla v Přerově vlnu emocí.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Olomoucký