Meteorologové rozšířili výstrahu kvůli ledovce pro téměř celou ČR - Olomoucký - Český Metropol

Olomoucký

Meteorologové rozšířili výstrahu kvůli ledovce pro téměř celou ČR

zdroj: archiv Metropolu

Česká republika | Meteorologové rozšířili výstrahu kvůli ledovce a námraze na téměř celé území České republiky. Tvoří se při mrznoucím dešti na většině území Moravy a Slezska a místy i v Čechách. V částech...

 

Zlínského, Olomouckého, Jihomoravského, Moravskoslezského kraje a v kraji Vysočina podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vzniká kvůli intenzivnímu mrznoucímu dešti místy silná ledovka. Kromě silnic a chodníků namrzají také stromy a elektrická vedení. Výstraha platí až do úterý 18:00.
    Meteorologové varovali také před nebezpečím úrazů a dopravními nehodami. Doporučují omezit jízdu autem, řidiči by měli být opatrní. Očekávají se problémy na železnicích.
    "Srážky padají, povrch je prochlazený, takže to namrzá na většině území republiky," řekl dnes ČTK Josef Hanzlík z ČHMÚ. Nízký stupeň nebezpečí vyhlásili meteorologové pro další místa ČR, pro Prahu a kraj Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Liberecký a Ústecký a některá místa nejvíce ohrožených krajů.
    Meteorologové předpokládají, že v noci bude na většině území zataženo s mrznoucím deštěm. Postupně budou srážky částečně slábnout. V úterý bude podle Hanzlíka opět zataženo místy se slabým deštěm nebo deštěm se sněhem. Ojediněle se mohou vyskytnout mrznoucí srážky. Situace s tvorbou ledovky a námrazy se má zlepšit až během úterý.
    Počasí ovlivňuje rozsáhlá tlaková níže se středem nad západním a centrálním Středomořím. Od jihovýchodu proudí do Česka teplejší a vlhký vzduch a zároveň se při povrchu místy udržují teploty pod bodem mrazu. Celkové úhrny mrznoucích srážek se budou pohybovat od dvou do deseti milimetrů, na střední Moravě ojediněle kolem 20 milimetrů. Na jižní Moravě a v nižších polohách Jihočeského kraje jsou teploty slabě nad nulou.
    V Brně dnes kolabovala kvůli námraze na trolejích městská hromadná doprava, na některých místech troleje zkratovaly. Silničáři na Přerovsku kvůli ledovce vyhlásili kalamitní stav a řidičům doporučili, aby na namrzající silnice pokud možno nevyjížděli. Také na většině území Olomouckého kraje bojují s náledím.
    Silnice jsou kluzké také na některých úsecích Olomoucka, kde už vyjely všechny sypače do terénu. Déšť namrzá na Vysočině, kde jsou kluzké zejména silnice druhých a třetích tříd. Aktuálně je uzavřená silnice II/410 u obce Bítovánky na Třebíčsku. Stromy jsou na Vysočině kvůli námraze nahnuté k zemi, problémy se objevily i na vedení vysokého napětí.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Doprava  

 » Kraje  » Královéhradecký  

 » Kraje  » Pardubický  

 » Kraje  » Olomoucký  

 » Kraje  » Moravskoslezský  

 » Kraje  » Zlínský  

 » Kraje  » Jihomoravský  

 » Kraje  » Vysočina