Policisté rozšířili stíhání v kauze anabolik v mírovské věznici - Olomoucký - Český Metropol

Olomoucký

Policisté rozšířili stíhání v kauze anabolik v mírovské věznici

zdroj: archiv Metropolu

Olomouc | Policisté rozšířili trestní stíhání obviněných osob v kauze distribuce anabolik ve věznici v Mírově na Šumpersku o další skutky. Učinili tak na pokyn žalobce, který jim případ vrátil v červenci k došetření. Proti...

 

rozšíření si však obvinění podali stížnost, řekl ČTK státní zástupce Lev Novák. V případu, který se týká distribuce přípravků s anabolickými účinky, je podezřelý jeden bývalý dozorce, dva odsouzení a další dva lidé mimo věznici. Případ odkryla Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) na začátku loňského roku.
    Podezřelí lidé byli obviněni loni v únoru. Dozorce byl obviněn z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, všichni podezřelí jsou podle žalobce stíháni za výrobu a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem, jeden z odsouzených je stíhán za podplácení. "Policie rozšířila trestní stíhání obviněných o další skutky. Obvinění si proti tomu podali stížnost, v tomto případě o nich musí rozhodnout vrchní státní zastupitelství," uvedl státní zástupce olomouckého krajského státního zastupitelství Lev Novák. Pokud vrchní státní zastupitelství podle něj stížnosti zamítne, mohlo by se vyšetřování již blížit k závěru.
    Kauzou nazvanou Alcatraz se GIBS zabývala řadu měsíců. Kriminalisté po obvinění podezřelých uvedli, že vyslechli řadu lidí a provedli desítky domovních prohlídek. Inspekce navrhla letos v červnu obžalovat pět lidí, o měsíc později jí však případ vrátil žalobce k došetření.
    Policie vyrazila do mírovské věznice v únoru 2013 na základě pátrání, při kterém se ukázalo, že v káznici funguje distribuční síť. "Dlouhodobě a za úplatu dodávala zakázané látky, které za pomoci vězňů distribuovala mezi odsouzené," uvedla tehdy mluvčí GIBS Radka Sandorová. Podle mluvčí mírovské věznice Kamily Válkové byl obviněný příslušník zproštěn výkonu služby.
    Zatímco prodej drog ve věznicích je dlouhodobý problém, obchodování s látkami na podporu růstu svalové hmoty považovala inspekce tehdy za ojedinělý. Poptávka po steroidech může souviset se sportovními aktivitami, které jsou ve věznicích pro odsouzené k mání, jako bývá například tělocvična s činkami a posilovacím zařízením.
    Věznice Mírov patří k nejtěžším nápravným zařízením v zemi. Nyní si tam odpykává své tresty kolem 370 lidí; drtivá většina z nich je umístěna ve zvýšené ostraze. V mírovské věznici si odpykávají své tresty i doživotně odsouzení.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Olomoucký