Lihová mafie způsobila na daních škodu 6,7 miliardy korun - Olomoucký - Český Metropol

Olomoucký

Lihová mafie způsobila na daních škodu 6,7 miliardy korun

zdroj: archiv Metropolu

Olomouc | Takzvaná lihová mafie, v jejímž čele údajně stál zlínský podnikatel Radek Březina, připravila stát na daních o 6,7 miliardy korun. Výše škody nemá dosud v Česká republice obdoby. Kriminalisté už případ...

 

uzavřeli a Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci předali spis i s návrhem obžaloby. Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) jména obviněných neuvedl. Státní zástupce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Miroslav Stoklásek ale ČTK potvrdil, že jde o Březinův případ.
    "Mám ambiciózní plán, že obžalobu (na členy tzv. lihové mafie) podám do dvou nebo možná tří týdnů," uvedl Stoklásek. Upozornil ale, že nejprve musí důkladně prostudovat spis čítající 13.000 stran, takže obžaloba může padnout i o něco později. Stoklásek dnes v rozhovoru pro ČTK zároveň potvrdil výši způsobené škody . "Výsledky dokazování nasvědčují tomu, že by mohlo jít až o tuto částku (6,7 miliardy korun)," řekl.
    Trestnou činnost skupina podle kriminalistů páchala od roku 1998. Obvinění údajně čistili technický líh (minimálně 1,3 milionu litrů) a používali ho na výrobu alkoholických nápojů, které prodávali bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích.
    Členové skupiny podle policie používali speciálně upravené telefony, aby nemohli být odposloucháváni. Při transportech lihu údajně doprovázeli nákladní vozidla po celé trase svými auty, aby zabránili kontrole Celní správy. Líh prý skladovali v důmyslných skrýších buď v odlehlých areálech v zaskládaných či zazděných prostorách, nebo v podzemních nádržích.
    Stíháno je sedm mužů pro účast na organizované zločinecké skupině a pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Osmý obviněný v době vyšetřování zemřel, policisté proto navrhli zastavení jeho trestního stíhání.
    Březina je obžalován také v jiném případu krácení daně. Společně s bratrem Tomášem a Tomášem Pantlíkem se zodpovídá od května před olomouckým soudem ze skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen na půl miliardy korun. Soudce v pondělí projednávání přerušil, protože se rozhodl počkat na podání obžaloby právě v souvisejícím případu lihové mafie a poté obě kauzy spojit.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Zlínský  

 » Kraje  » Olomoucký