Ochranáři zaznamenali stopy rysa v Jeseníkách, jedná se ale jen o jedince - Olomoucký - Český Metropol

Olomoucký

Ochranáři zaznamenali stopy rysa v Jeseníkách, jedná se ale jen o jedince

zdroj: archiv Metropolu

Jeseník | V jesenických horách i nadále žije silně ohrožený rys ostrovid. Jde však o jedince, kteří se pohybují v oblasti Jeseníků, Kralického Sněžníku i Rychlebských hor. Vyplývá to z výsledku letošního jarního...

 

mapování pohybu této šelmy, do kterého se zapojilo rekordních 40 hlídek. Podle zoologa Dušana Duhonského se podařilo zachytit stopy i jeho výskyt pomocí fotopasti. Ochranářům jeho stopování letos mařily špatné podmínky.
    "Podmínky pro letošní stopování byly nebývale špatné. I přesto však byla několikrát nalezena jeho stopa a jednou nám lesníci předali záběr fotopasti. Dá se z toho vyvodit, že pořád tady populace rysa žije a pytlákům se jej nepodařilo vybít," řekl dnes ČTK zoolog Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky Dušan Duhonský. Doplnil, že na některé postřehy lesníků se ještě stále čeká.
    Podle odborníků jde však o jedince, mapování jejich počtu však výrazně ovlivnilo počasí. Na konci zimy, kdy vyrážely hlídky do terénu, nebyl sníh a bylo navíc poměrně sucho. "I přesto známky, že tady žije, máme. Je to ale velmi málo oproti předchozím rokům, je to otázka jedinců. Nedá se z toho však vyvodit, zda ubývají či ne, právě kvůli špatným podmínkám sledování," doplnil Duhonský.
    Letos vyrazilo do terénu sledovat výskyt tohoto silně ohroženého zvířete nejvíce lidí za existenci Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Zapojilo se i hodně dobrovolníků. Hlídky se letos vydaly do oblasti chráněné krajinné oblasti Hrubého Jeseníku, na severu prozkoumaly i oblast Kralického Sněžníku, Rychlebských hor, Zlatohorska a zamířily i do severozápadní části Nízkého Jeseníku. Do výsledků výzkumu se zahrnují i postřehy lesníků za celou sezonu v jejich revírech.
    Rys ostrovid je největší kočkovitou šelmou Evropy. Podle českých zákonů patří mezi silně ohrožené a chráněné druhy, které nelze lovit. Ochranáři už dříve poukázali na to, že přítomnost tohoto silně ohroženého druhu ukazuje na fungující ekosystém v Jeseníkách.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Zvířata  

 » Kraje  » Olomoucký