Národní den železnice v Bohumíně představí Svět historie, Svět změny a Svět zábavy - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Národní den železnice v Bohumíně představí Svět historie, Svět změny a Svět zábavy

zdroj: ČD

Bohumín | Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí v sobotu 23. září Národním dnem železnice v Bohumíně. Program bude letos probíhat v železniční stanici, místním depu, ale i na bohumínském náměstí. Odstartuje...

 

v 10 hodin a bude rozdělený do tří částí, na: Svět historie, změny a zábavy. Na akci vypraví České dráhy tři zvláštní vlaky – včetně nově zrekonstruované jednotky SC Pendolino. Nevšedním zážitkem bude večerní světelná show s historickými lokomotivami. 
Bohumínské depo, ve kterém bude Svět historie umístěn, obsadí výstava více jak třiceti historických českých i zahraničních lokomotiv (např. Věžák, Kremák, Kyklop). Nechybí parní jízdy a jízdy zvláštních vlaků, a to jak po spojovacích tratích ostravsko - bohumínského uzlu, tak po uhelných vlečkách ostravsko-karvinského černouhelného revíru. Mezi exponáty budou k vidění skvosty jako je parní lokomotiva 310.23 Hrboun (z roku 1911), 556.0506 Štokr nebo lokomotiva 314.303, která je v současnosti jednou z nejstarších provozuschopných parních lokomotiv a je v majetku společnosti České dráhy.  
V rámci Světa změny, umístěného v hale THÚ, bude k vidění například souprava Pendolino 680.005 s kompletně revitalizovaným interiérem nebo zmodernizovaný vůz Bmz. Oba projekty modernizace pochází z dílny dceřiné společnosti Českých drah  DPOV. Dále budou návštěvníci moci nahlédnout do třívozové moderní jednopodlažní elektrické jednotky InterPanter a lokomotivy Siemens Vectron s jedinečným vizuálem dceřiné společnosti ČD Cargo, která stroj pro expozici zapůjčila. Další nevšední podívanou nabídne motorová lokomotiva EffiShunter 300, ta je primárně určena pro posunovací službu. 
Nabídne hry a zábavu především pro dětské návštěvníky. Připravený je závod drezín pro celou rodinu o zajímavé ceny. Na děti čeká divadelní stan s železničními pohádkami, soutěžemi, atrakcemi, hrami a spoustou dalších aktivit, potkat můžou i maskota Elfíka a pobavit se ve Vláčku Hráčku. Kinematovlak zajistí projekci oblíbených pohádek pro děti po celý den. 
V letošním roce se Svět zábavy rozšíří o prostory bohumínského náměstí. Do dění zapojíme i místní kinosál, kde bude možné již od ranních hodin shlédnout několik filmů se železniční tématikou. Vrcholem celého programu v kinosále bude premiéra celovečerního dokumentárního filmu „Záhada lokálek“, která je exkurzí po zaniklých a ohrožených regionálních železničních tratích.
Unikátní světelná je na programu od 20 hodin na točně Světa historie. Nabídne 13 historických exponátů v na míru připraveném scénickém osvětlení, které zohledňuje také kontext historických událostí. Show je doprovázena komentářem s představením jednotlivých exponátů.

Zdroj: ČD

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

 » Kraje  » Moravskoslezský