Soud rozhodl, jak naloží s kauzou privatizace OKD - Moravskoslezský - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Moravskoslezský

Soud rozhodl, jak naloží s kauzou privatizace OKD

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Obvodní soud pro Prahu 2 dnes v neveřejném jednání vydal usnesení, jak dál naloží s kauzou privatizace Ostravsko-karvinských dolů z roku 2004. Rozhodnutí soud zatím nemůže zveřejnit, protože nejprve...

 

musí být doručeno žalobcům a obviněným. Novinářům to po neveřejné poradě trestního senátu řekla mluvčí soudu Marcela Pröllerová. V kauze podle obžaloby vznikla státu škoda 5,7 miliardy korun.
    Na takzvaném předběžném projednání obžaloby nebyli přítomni obžalovaní, jejich advokáti ani státní zástupce. Šlo pouze o poradu trestního senátu, která se uskutečnila uvnitř soudní síně.
    Podle trestního řádu se obžaloba může předběžně projednat z různých důvodů. Patří mezi ně třeba to, zda kauza vůbec přísluší soudu nebo zda nejsou okolnosti pro zastavení či přerušení trestního stíhání. Soud také může mít pochybnosti, jestli je obžaloba dobře připravena. Kauzu tak může vrátit zpět žalobci. "Bylo rozhodnuto. Rozhodnutí bude během příštího týdne doručeno a poté můžeme výsledek zveřejnit," řekla novinářům Pröllerová.
    V případu figuruje znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na ocenění podílu Fondu národního majetku v OKD, a dva bývalí místopředsedové fondu Pavel Kuta a Jan Škurka. Žalobci poslali spis k soudu loni v říjnu, kdy uvedli, že znalce viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest. Ostatní dva muži se podle obžaloby dopustili trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Mohou skončit ve vězení až na osm let. K trestnímu řízení se jako poškozená strana připojil stát, který podle mluvčího ministerstva financí Radka Ležatky v současnosti zpřesňuje výši pohledávky.
    Fond národního majetku měl ve společnosti OKD zhruba 46procentní podíl. Média už dříve uvedla, že Doucha ze společnosti Vox consult vyčíslil hodnotu státní části firmy na dvě miliardy korun. Fond následně podíl prodal za 4,1 miliardy. Muž ale podle protikorupční policie při svém hodnocení zcela pominul některé složky majetku dolů. Doucha vinu odmítl. Kuta a Škurka podle deníku Právo připravovali smlouvu o prodeji státního podílu firmě Karbon Invest, přičemž vycházeli z Douchova znaleckého posudku.
    Prodej akcií OKD skupině Karbon Invest schválila v září 2004 vláda ČSSD pod vedením Stanislava Grosse. Ministrem financí byl tehdy současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), na kterého loni podal předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura trestní oznámení. Policie trestní oznámení odložila. Předseda vlády kritiku už dříve odmítl a iniciativu označil za politickou exhibici.
    Podle loňských informací Mladé fronty Dnes začala privatizaci OKD vyšetřovat v roce 2005 i Evropská komise kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká. Stát tak údajně poskytl nedovolenou podporu kupci Karbon Investu.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Moravskoslezský