Tři bývalí dozorci ostravské věznice jdou za krádeže mědi až na 4 roky do vězení - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Tři bývalí dozorci ostravské věznice jdou za krádeže mědi až na 4 roky do vězení

zdroj: archiv Metropolu

Ostrava | Tři bývalí dozorci věznice v Ostravě-Heřmanicích mají jít za krádeže mědi z výrobní zóny věznice do vězení na 2,5 až čtyři roky. Rozhodl o tom dnes Okresní soud v Ostravě. Z areálu podle rozsudku...

 

nechali odvézt měď za 500.000 korun. Dalšího dozorce soud potrestal podmíněným trestem. Podmínku dostali i tři lidé, kteří byli do činnosti organizované skupiny zapleteni. Čtyři obžalované, mezi nimi i majitele sběren, soud obžaloby zprostil. Neprokázalo se, že by se dopustili trestného činu.
    Vyhlášení rozhodnutí soudu sledovalo sedm z 11 obžalovaných. Rozsudek ještě není pravomocný. I když se většina přítomných práva na odvolání vzdala, dva nepodmíněně odsouzení se ještě v jednací síni odvolali. Státní zástupce Michal Król si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Na krádeže upozornil jeden z pracujících vězňů. Podle žalobce je možné, že bez jeho přičinění by se ve věznici kradlo dodnes.
    Státní zástupce i soudkyně Natálie Tognerová se shodli na tom, že společenská nebezpečnost počínání dozorců byla vysoká. Především proto, že do krádeží zapojili odsouzené, kteří se měli ve výkonu trestu napravit. Vězně za spolupráci odměňovali cigaretami.
    Hlavou skupiny byl podle soudu velitel eskorty Jaroslav Schiller. Od soudu odešel se čtyřletým trestem. Obžalobu odmítl. Uvedl, že pouze v jednom případě nechal z areálu odvézt menší množství mědi. Za peníze prý chtěl nakoupit kávu a cigarety pro své informátory. Dalším důležitým členem gangu byl podnikatel, který zajišťoval prodej mědi ve sběrnách. Peníze si pak obžalovaní mezi sebou rozdělovali.
    Souzení dozorci pracovali v těsném sousedství věznice, kde fungovala provozovna na třídění odpadu. Do ní někteří odsouzení chodí pracovat. Obžalováno bylo celkem 11 lidí. Čtyři tehdejší dozorci, provozovatel jedné sběrny, zaměstnanec druhé a pět lidí, kteří měď z areálu odváželi. Podle obžaloby v roce2012 při pěti krádežích způsobili škodu přesahující půl milionu korun. Podle soudu se ale podařily prokázat je tři krádeže. Vězeň, který skupinu udal, říkal, že měď se kradla už v roce 2011.
    Pracovníci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) gang dlouho sledovali. Čekali i na to, aby dozorce a jejich komplice přistihli přímo při činu. Podařilo se jim to koncem listopadu 2012. Zasáhli v okamžiku, kdy se odsouzení z přilehlého areálu věznice snažili vyvézt ukradenou měď. Náklad vážil přibližně 1400 kilogramů. Za toto množství by ve sběrně získali okolo 200.000 korun.
    Čtyři obžalované soudkyně dnes zprostila obžaloby. Mezi nimi je majitel sběrny, který měď ve dvou případech vykoupil. Podle soudu se neprokázalo, že o nezákonném původu materiálu věděl. U dalších, kteří také byli obžaloby zproštěni, se při dokazování nepotvrdilo, že by se dopustili trestného činu.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Moravskoslezský