Policie se připravuje na sobotní zápas mezi Baníkem a Spartou - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Policie se připravuje na sobotní zápas mezi Baníkem a Spartou

zdroj: archiv Metropolu

Ostrava | Policie se připravuje na sobotní rizikový fotbalový zápas mezi Baníkem Ostrava a Spartou Praha. V centru Ostravy bude v souvislosti s tímto utkáním omezena doprava a policie doporučuje lidem i...

 

parkování v jiných lokalitách. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.
    Do akce budou nasazeny desítky policistů pořádkové i dopravní policie, kriminalisté i specialisté z antikonfliktního týmu. Připravena bude i speciální pořádková jednotka. "Situaci bude mimo jiné monitorovat také vrtulník. Na opatření se budou podílet i strážníci Městské policie Ostrava," řekla Holčáková.
    Část baníkovských příznivců, takzvaní ultras, kvůli neshodám s vedením klubu vyhlásila až do odvolání bojkot všech domácích utkání Baníku na Bazalech. Holčáková řekla, že policie pracuje i s možností, že by radikální baníkovci místo toho mohli dělat problémy mimo stadion v ulicích města. "U rizikových utkání pracujeme se všemi informacemi," řekla.
    Na fanoušky se připravují i železniční dopravci. České dráhy kvůli cestujícím příznivcům Sparty mimořádně posílí dopolední vlak s odjezdem z Prahy v 10:19 a večerní spoj s odjezdem z Ostravy v 18:12. Spoje budou mimořádně posílené o tři vozy s kapacitou téměř 300 míst k sezení. Kvůli bezpečnosti budou spoje provázené větším množstvím průvodčích, řekl ČTK mluvčí drah Petr Šťáhlavský.
    Soukromá společnost RegioJet kvůli bezpečnosti najala do vlaku ochranku. "V sobotním dopoledním spoji IC 1005 s odjezdem z Prahy v 09:48 si fotbaloví fanoušci hromadně zarezervovali přibližně sto míst, je nicméně možné, že další fanoušci budou tímto spojem cestovat individuálně," uvedla PR manažerka společnosti Radka Šťávová. Dopravce na tento spoj rovněž plánuje nasadit výhradně stevardy - muže.
    Policisté zásadně omezí provoz v centru Ostravy. Především v okolí stadionu. Uzavřena bude hlavní dopravní tepna, která spojuje Moravskou a Slezskou Ostravu. "Provoz na ulicích Českobratrská, Bronzová v Ostravě bude omezen od 13:30 do ukončení opatření," dodala mluvčí. Doprava ke stadionu bude možná pouze prostředky MHD.
    Policisté předpokládají, že hlavní skupina pražských fanoušků přijede do Ostravy vlakem a z hlavního nádraží vyrazí ke stadionu pěšky. Policie proto vyzývá obyvatele ulic, kudy můžou pochodovat, aby své vozy v sobotu raději parkovali jinde. "Doporučujeme automobily zaparkovat mimo zónu ulic Nádražní, Muglinovská, Zborovská, Sokolská třída, Českobratrská," řekla.
    Zápasy ostravského klubu s pražskou Spartou jsou jako rizikové vnímány dlouhodobě. Naposledy násilnosti větších rozměrů vypukly koncem loňského března. Řádění fotbalových chuligánů vyvrcholilo během přestávky. Zhruba stovka ostravských výtržníků, mezi nimiž zřejmě byli i Poláci, se pokusila dostat do sektoru hostů. Na zasahující policisty házeli různé předměty, například pyrotechniku a kameny, napadali je údery, kopanci nebo i skokem na záda. Na stadionu Bazaly rváči hlásící se k ostravskému klubu vytrhali desítky sedaček a zničili plot.
    Baník kvůli tomu musel pro další utkání udělat na Bazalech některá opatření. Snížil například kapacitu stadionu, aby mohl zvětšit nárazníkovou zónu mezi domácími a hostujícími fanoušky. V sektoru hostů klub nainstaloval sedačky, které tam předtím nebyly, zpevnil ploty nebo umístil takzvané davolamy, tedy překážky, které mají rozptýlit případný tlak davu.
    Policie po loňských výtržnostech obvinila 18 lidí. Většina si vyslechla obvinění z násilí proti úřední osobě, neboť útočili na zasahující policisty. Při zásahu bylo většinou lehce zraněno 11 policistů. Mezi zadrženými byli příznivci obou týmů, mnozí z nich byli podnapilí. Druhý poločas kvůli nepokojům na stadionu začal zhruba o dvacet minut později.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Sport  

 » Krimi  

 » Kraje  » Moravskoslezský